smajlik stastie
Jednohubky, Veda a technika, Zaujímavosti

Takto vyzerá rebríček krajín, v ktorých sú obyvatelia najšťastnejší. Slovensko sa umiestnilo takto!

Len pár dní dozadu bola publikovaná šiesta ročenka World Happiness Report, ktorá zdôrazňuje, že šťastie je možné podporovať prostredníctvom verejných politík, podporou podnikateľského sektora a občianskej spoločnosti. Hlavnými faktormi, ktoré vysvetľujú rozdiely v sebahodnotení šťastia po celom svete, sú podpora spoločnosti, príjmy, zdravie, sloboda, štedrosť a absencia korupcie. Vlády sa čoraz viac orientujú na toto hodnotenie a využívajú ho pri tvorbe politík zameraných na šťastie, hovoria výskumníci.

Happiness Report z tohto roku tiež ukazuje, že napriek niekoľkým prekrývajúcim sa krízam väčšina populácií na celom svete zostáva neuveriteľne odolná, pričom globálne priemery spokojnosti s životom v rokoch COVID-19 (2020-2022) sú rovnako vysoké ako v predpandemických rokoch.

Od prvých osláv Medzinárodného dňa šťastia pred desiatimi rokmi sa uznáva nielen dôležitosť merania šťastia a blaha, ale aj úsilie podporovať verejné a súkromné politiky na jeho podporu.

„Najvyšším cieľom politiky a etiky by malo byť ľudské blaho,“ povedal Jeffrey Sachs. „Hnutie Šťastia ukazuje, že blaho nie je „mäkkou“ a „nejasnou“ myšlienkou, ale zameriava sa na oblasti kritického významu pre život: materiálne podmienky, duševné a fyzické bohatstvo, osobné cnosti a dobré občianstvo. Potrebujeme zmeniť túto múdrosť na praktické výsledky, aby sme dosiahli viac pokoja, prosperity, dôvery, slušnosti – a áno, šťastia – vo svojich spoločnostiach.“

Fínsko zostáva na špici rebríčka už šiesty rok po sebe. Litva je jedinou novou krajinou v top dvadsiatke, ktorá sa v priebehu piatich rokov posunula o viac ako 30 miest od roku 2017. Vojnou zničený Afganistan a Libanon zostávajú dvoma najnešťastnejšími krajinami v prieskume, pričom priemerné hodnotenia životnej úrovne sú o viac ako päť bodov nižšie (na stupnici od 0 do 10) ako v desiatich najšťastnejších krajinách.

Takto vyzerá rebríček najšťastnejších krajín na svete

Ako môžete nižšie vidieť, tak v našom susedstve nájdeme hneď niekoľko krajín, v ktorých sú ľudia šťastnejší. Také Rakúsko obsadilo 11. priečku, Česká republika 18., zatiaľ čo Slovensko sa umiestnilo na 29. priečke. Poliaci sa umiestnili na 39. priečke, Maďari skončili na 51. a Ukrajinci na 92.

Správa sa ďalej bližšie pozrela na to, ako sa šťastie distribuuje medzi ľuďmi, v mnohých prípadoch nevyvážene. Skúma rozdiel v šťastí medzi hornou a dolnou polovicou populácie. Vo všeobecnosti ľudia žijú šťastnejšie v krajinách, kde je rozdiel v šťastí menší medzi rôznymi skupinami obyvateľstva. Rozdiely v šťastí sú na celom svete pomerne stabilné, hoci v mnohých afrických krajinách sa rozdiely zväčšujú.

Správa tiež zdôrazňuje význam pro-sociálneho správania, ako je pomáhanie cudzincom, darcovstvo na charitu a dobrovoľníctvo, pre šťastie a blaho. Tieto aktivity boli v priebehu druhého roka pandémie nad úrovňou predpandemickej doby.

„Ukázalo sa, že skutky láskavosti vedú k väčšiemu šťastiu,..“ hovorí Lara Aknin.

Tohtoročná správa sa tiež bližšie zaoberala dostupnými údajmi z prieskumov z Ukrajiny.

„Zničujúci vplyv vojny je evidentný pre všetkých, a tak sme tiež zistili, že blahobyt na Ukrajine dostal skutočný zásah,“ poznamenal Jan-Emmanuel De Neve. „Prekvapivé však je, že blahobyt na Ukrajine klesol o menej ako v roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym, a je to čiastočne vďaka mimoriadnemu nárastu spolupatričnosti na Ukrajine, ako sa zistilo v údajoch o pomoci. Cudzinci a dary – ruská invázia premenila Ukrajinu na národ,“ dodal De Neve.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.