Prakticky v každom dome či byte nájdeme chladničku a mrazničku. Dnes ide o „povinnú výbavu“ každej domácnosti. Nedávno sme ti dali do pozornosti prieskum, v ktorom sme poukázali na to, že takmer v každej piatej domácnosti nájdeme zle nastavenú teplotu v chladničke a v každej druhej mrazničku. To má nielen vplyv na potraviny, ktoré sú v nej skladované, ale aj na účet za elektrinu. Možno si to nevedel, ale chladnička a mraznička sú zariadenia, ktoré patria medzi najväčších žrútov elektrickej energie v domácnosti.
Len pre zaujímavosť, staršie chladnička alebo nižšie triedy ako A+, môžu ročne spotrebovať orientačne aj 300 – 600 kWh, čo znamená, že jej chod ťa môže kľudne stáť aj 100 eur ročne alebo viac. Ak by si si chcel vypočítať, koľko ťa stojí chod chladničky (alebo iného spotrebiča), dovoľ nám, dať ti do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako vypočítaš náklady na chod elektrických domácich spotrebičov.
Ako môžeš ušetriť náklady na chode mrazničky
Určite ťa neprekvapí, že vychladiť mrazničku na odporúčanú teplotu -18 °C alebo nižšie, nie je vôbec jednoduché. Nemenej náročné je ale túto teplotu udržiavať stabilnú. A tu sa dostávame k častému problému, ktorý spôsobuje, že ti účet za elektrinu rastie rýchlejšie, než by mal.
Ak chceš minimalizovať náklady na údržbu odporúčanej teploty v mrazničke (alebo chladničke), tak by si ju nemal mať prázdnu alebo poloprázdnu. V ideálnom prípade by si ju mal mať naplnenú potravinami. ň
Možno sa teraz pýtaš prečo? Odpoveď sa schováva vo fyzike. Dôvodom je, že keď je mraznička plná, tak je oveľa menej energeticky náročné udržať v nej chlad. Potraviny v mrazničke fungujú ako teplotný stabilizátor, pretože mrazené produkty držia chlad a znižujú množstvo vzduchu v mrazničke. Okrem iného, pri otváraní dvierok v prázdnej mrazničke sa vymení väčší objem studeného vzduchu za teplý vzduch z miestnosti. Keď v nej máš ale mrazené potraviny, tak minimalizuješ únik studeného vzduchu.
Inými slovami, keď máš mrazničku takmer plnú mrazených potravín, tak motor mrazničky nemusí ísť na 100 %, aby udržal v nej ideálnu teplotu, ale napríklad len na polovicu alebo ešte menej. Pre teba to znamená, že mraznička bude potrebovať menej energie na svoj chod. Čerešničkou na torte je, že pomalšie ju aj opotrebuješ. Tento princíp mimochodom platí aj pre chladničku.
Samozrejme ale, nemal by si ju mať vyplnenú do posledného centimetra. Potrebuješ dosiahnuť, aby v nej mohol prúdiť vzduch. Ak je preplnená až príliš moc, tak prúdenie vzduchu sa obmedzí, čo môže viesť k nerovnomernému chladeniu.
Ako plnú by som mal mať mrazničku?
Ideálne je naplniť mrazničku približne na 80–90 % jej kapacity. To zabezpečí dobrú tepelnú stabilitu (potraviny udržia chlad) a zároveň dostatok miesta na cirkuláciu vzduchu.
Čo robiť, keď ju máš poloprázdnu?
Možno si teraz kývol plecami a povedal si si, že nemáš čo do nej dať. Ale aj tu existuje riešenie. Ak je mraznička poloprázdna, odporúča sa zaplniť prázdne miesta napríklad nádobami s vodou alebo ľadom. Tým sa zníži spotreba energie na udržiavanie teploty.
Alternatívne môžeš dať do mrazničky aj prázdne kovové nádoby s pokrievky, napríklad hrniec. Tie pomôžu regulovať teplotu a zaplniť priestor. Taktiež môžeš do nej dať aj polystyrén, aj keď toto neprispieva k procesu mrazenia, pomáha to ale aspoň izolovať prázdny priestor.
Mimochodom, nezabúdaj na to, že by si z mrazničky mal pravidelne odstraňovať aj námrazu. Námraza funguje ako izolačná vrstva a bráni efektívnemu prenosu chladu. Ak je vrstva námrazy hrubšia ako 3–5 mm, zvyšuje to spotrebu energie štatisticky až o 30 %.