Nezaradené

Táto ilúzia modro-zeleného spektra závisí na tom, ako váš mozog vníma farby

Po ilúzií s bielo-zlato /čierno-modrými šatami tu je ďalší experiment, ktorý pracuje s vnímaním farieb.

Tento experiment bol vytvorený ľuďmi s Optical Express, ktorý sa pokúšal poukázať na širokú škálu vizuálnej interpretácie farieb rovnakého stimulu.

Pozrite sa na farbu vyššie. Povedali by ste, že je modrá alebo zelená?

Teraz sa pozrite na centrálny obraz s dvoma ďalšími farbami. Zdá sa vám centrálna farba zelená alebo modrá?

content-1466514876-bluecolor img: iflscience.com

 

Z 1000 respondentov až 64% uvidelo, že prvá snímka má zelenú farbu a 32% ju považuje za modrú.  Účastníci boli požiadaní aby označili farbu, ak pri nej vedľa boli ďalšie dve znateľné odtiene modrej. V tomto prípade viac ako 90% označilo farbu za zelenú.

Podľa hodnoty na RGB (červená, modrá, zelená) modely farieb ukazujú, že červená má hodnotu 0, zelená 122 a modrá 116. Z toho vyplýva, že farba je technicky zelená.

Pochopiteľne žiadna odpoveď nie je správna, keďže všetci interpretujeme farby inak.  Stephen Hannan, riaditeľ Optical Express vysvetľuje : Každý človek je jedinečný, pretože náš mozog spracováva informácie odlišne. Jedna osoba by mohla farbu vidieť z jedného pohľadu, zatiaľ čo druhá by ju mohla vidieť inak. Svetlo vstupuje do oka a narazí na sietnicu, ktorá je citlivá na svetlo v zadnej časti oka. Svetlo je prevedené na elektrický signál, ktorý putuje nervom do zrakovej kôry v mozgu. Mozog spracuje svoju vlastnú interpretáciu tohto elektrického signálu. „

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť