modre oci
Nezaradené

Veda odporúča nesprchovať sa každý deň

Keď ľudia hovoria, že sa nesprchujú každý deň je nám to väčšinou čudné. No je každodenné sprchovanie nevyhnutné? Ukázalo sa, že sprchovanie na dennom poriadku nie je až taký zdravý zvyk ako sme si mohli myslieť.

Dr. Casey Carlos, asistujúci profesor medicíny v divízii dermatológie na Kalifornskej univerzite tvrdí, že časté sprchovanie sa, nie je pre nás dobré. Carlos vysvetľuje, že je dosť náročné presvedčiť ľudí, aby používali mydlo len vtedy, keď je to potrebné.

Mydlá odstraňujú mastnotu z kože. Na druhej strane, vaša pokožka sa stáva suchou a získava hrubú štruktúru. Carlos tiež navrhuje, že ľudia by mali používať mydlo len na určitých miestach, ako sú slabiny, podpazušie a chodidlá. Navyše, mali by ste vynechať použitie mydla v oblasti hrudníka, chrbta, nôh a paží. Prečo? Je to preto, že naša koža má úžasnú schopnosť čistiť sa sama.

img: via www.lifehack.org

Nižšie uvádzame vedecké vysvetlenia, prečo časté sprchovanie nie je vhodné:
• Vrchná vrstva kože sa skladá z odumretých kožných buniek, ktoré chránia spodné vrstvy kože
• Vrchnú vrstvu držia pohromade tuky a lipidy, ktoré zabezpečujú vlhkosť. Kedykoľvek sa umývate túto vrstvu narúšate
• Čím viac sa sprchujte, tým viac sa poškodzuje táto vrchná vrstva
• Kvôli častému sprchovaniu sa má vaša pokožka menej času na regeneráciu cez prirodzenú produkciu maziva
• Zabraňuje to vzniku „dobrým“ baktériám na vašej koži. Tieto baktérie sú prospešné na ochranu vašej kože a tela proti infekciám.
• Je to zlé aj pre vaše vlasy. Negatívne následky zahŕňajú suché, matné vlasy náchylné na tvorbu lupín. V niektorých prípadoch sa vlasy môžu  stať mastnými, keď sa pokožka hlavy snaží kompenzovať suchosť.

Mnohé z našich zvykov, ktoré máme dlhodobo zaužívané pre nás nemusia byť až také zdravé ako sme si doteraz mohli myslieť. Každodenné sprchovanie sa odstraňuje vlhkosť z našej kože, ktorá sa následne stáva suchou, drsnou a je náchylnejšia k podráždeniu a sčervenaniu. Aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí a múdrejšie bude nechať naše telo spustiť vyššie spomínaný samočistiaci mechanizmus.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť