Transsibirska zeleznica, nazývaná aj Transsibirska magistrala
Zaujímavosti

Táto železnica je takmer 6-krát dlhšia ako je celková dĺžka slovenských hraníc. Viete, kde sa železnica nachádza?

Transsibírska železnica, nazývaná aj Transsibírska magistrála, si udržiava svoje miesto v záznamoch ako jedna z najohromnejších inžinierskych úspechov modernej éry. Táto obdivuhodná železničná sieť, ktorá predstavuje prieskumnú cestu cez územie Ruska, neustále fascinuje svet svojou rozmanitosťou a nesmiernym významom.

Transsibírska železnica je spojovacím článkom medzi ruskými centrami a východnými hranicami krajiny. S rozpätím približne 9200 kilometrov je bezpochyby najdlhšou železnicou na svete, prinášajúcou do života vzdialené regióny a kultúry, ktoré by inak zostávali mimo dosahu, informácie zhromaždil turistický portál Transsibírskej magistrály.

Od západu až po východ a naspäť

Táto monumentálna trať sa začína v ruskej metropole, Moskve, kde vlaky vyštartujú na svoju cestu. Ich trasu lemujú úrodné planiny, vody rieky Volga a majestátne skaly pohoria Ural, aby nakoniec ukončili svoju cestu v náručí Sibíru. Tradične boli tieto úseky považované za hranice medzi Európou a Áziou, ktoré Transsibírska železnica dokonale spája.

Jednou z významných zastávok na tejto epickej ceste je mesto Jekaterinburg, ktoré označuje miesto, kde sa trať tiahne smerom k ďalším významným bodom. Odtiaľto vlak pokračuje na západný smer, prechádza mestami Omsk a Novosibirsk a pokračuje cez majestátnu rieku Ob.

Najzaujímavejším úsekom pre mnohých je pasáž cez južné pobrežie Bajkalského jazera, najhlbšieho a najstaršieho sladkovodného jazera na svete. Z vlaku si tu užijete úchvatný výhľad na jazero a jeho okolie, čo dodá tejto ceste obraz pôsobivosti.

Odbočka smerujúca na východ z Irkutska následne vedie cez púšť Gobi a mestá, ktoré dotvárajú pestrú mozaiku transkontinentálnej trasy. Chabarovsk je posledným významným zastavením pred koncom trate, než sa vlak priblíži k svojmu cieľu, prístavu Vladivostok na pobreží Tichého oceánu.

Všetky tieto úseky, zastavenia a scenérie spoločne zabezpečujú, že Transsibírska železnica nie je iba dopravnou trasou, ale skutočným oknom do ruskej histórie, kultúry a geografie. Jej rozsah a význam sú neodškriepiteľné a preto zastáva významné postavenie vo svete železníc a cestovania.

Cestovanie touto magistrálou je ako cestovanie v čase

Objavovanie Transsibírskej železnice sa dá prirovnať k cestovaniu cez rôzne časové úseky, keďže táto železničná sieť prechádza cez 8 rozličných časových pásiem. Je zaujímavé poznamenať, že Rusko samotné zahŕňa až 11 časových pásiem. Časový rozdiel medzi Moskvou a Vladivostokom činí celkom 7 hodín. Kým popoludňajšie slnko osvetľuje ruské hlavné mesto, vo Vladivostoku sa už schyľuje k večernej hodine.

Transsibírska železnica nie je len cestou spájajúcou východný a západný koniec obrovského Ruského impéria. Je to aj pôsobivá spleť tokov a riek, ktoré jej pretínajú cestu. Šestnásť veľkých riek, medzi ktorými nájdete krásnu Volgu, majestátny Jenisej či pôsobivý Ob. Takisto aj počet mostov, cez ktoré trať prechádza, je ohromujúci. Celkový počet mostov, ktorými vlak prejde od začiatku do konca, je 3901. Zaujímavé je tiež to, že súčet vzdialenosti všetkých týchto mostov je viac ako 100 km.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.