vazka
Zvieratá

Tento predátor má najvyššiu úspešnosť v lovení koristi a to až 95 %. Ide o zdanlivo nevinného živočícha

V prírode existujú živočíchy, ktoré dokážu svojou krásou a zároveň schopnosťami fascinovať. Takýmto príkladom sú vážky, krehký a výrazne sfarbený hmyz, ktorý sa v hojnom počte vyskytuje okolo mokradí počas letných mesiacov. Ich pôsobivé farby, zložené oči a dve súpravy krídel ich robia nezameniteľnými tvárami leta. No za ich charizmatickým vzhľadom sa ukrýva niečo omnoho zaujímavejšie, vážky sú totiž jedným z najúspešnejších predátorov v prírode, píše web wctrust.org.

Počas lovu prebúdzajú vážky svoju dravú povahu a dokážu sa pochváliť úspešnosťou ulovenia koristi na úrovni až 95 %, čo je výnimočná hodnota v porovnaní s akýmkoľvek iným pozorovaným zvieraťom. Tento úspech má svoj pôvod v mnohých jedinečných zručnostiach, ktoré sa vážkam vyvinuli v priebehu ich evolučného vývoja a to najmä v oblasti zraku a letu.

Tajomstvo úspechu vážok je zakotvené už v ich larválnom štádiu, keď sú známe ako nymfy. Tieto nymfy sa vyvíjajú vo vode po dobu 2 až 3 mesiacov, či dokonca 1 až 2 rokov a to v závislosti od druhu. Počas tohto obdobia sú nymfy aktívnymi lovcami a živia sa rôznorodou korisťou, vrátane iných lariev hmyzu, červov, kôrovcov, slimákov a dokonca aj malých rýb. Pre svoj úspešný lov si vyvinuli jedinečnú predĺžiteľnú kĺbovú čeľusť, ktorú môžu vystreliť rýchlejšie, ako korisť dokáže zareagovať.

Vážky sú majstrami letu a lovu

Účinný lov vážkam umožňuje nielen vyvinutý mechanizmus, ale aj ich nevídaný spôsob pohybu. Pohyb, nazývaný prúdový pohon, je unikátny spôsob pohybu typický pre vážky. Nymfy vážok využívajú análny ventil, aby vodu nasali, extrahovali z nej kyslík pre dýchanie a potom ju rýchlo vytláčali von, čím sa pohybujú vpred. Táto špecifická technika pripomína štruktúru srdcovej chlopne a dokonca inšpirovala návrhy protetických srdcových chlopní.

Keď sa nymfy postupne vyvíjajú, prechádzajú z dýchania pod vodou k dýchaniu vzduchu, čo zahŕňa aj vynorenie sa z vody. Následne sa nymfy vynoria z vody a presunú sa na vegetáciu pri potoku, kde začnú svoj proces premeny. Keď je ich nová podoba vyvinutá, púšťajú sa do svojho prvého letu.

V tomto štádiu sa ich pohyb stáva majstrovstvom. Ich telo a krídla stvrdnú, umožňujúc im lietať s eleganciou a presnosťou. Väčšina vážok má schopnosť nezávisle ovládať predné a zadné krídla, čo im umožňuje lietať v rôznych smeroch, vrátane letu vzad.

Okrem ohromujúceho letu majú vážky aj komplexný nervový systém, ktorý im umožňuje fixovať sa na korisť a predpovedať jej pohyb, vďaka čomu majú presný zásah pri love vo vzduchu. Ich výnimočný zrak je tiež pozoruhodný, každé oko pozostáva z tisícov malých jednotiek nazývaných ommatídium, ktoré pokrývajú väčšinu hlavy vážky. S takmer 360-stupňovým videním, vytvára toto očné usporiadanie iba malý slepý uhol.

Vážky sú teda nielen majstrovskými predátormi, ale aj zdrojom inšpirácie pre vedcov, umelcov a výskumníkov. Ich schopnosti v letu, love a zraku sú úžasné a ukazujú, aké vzrušujúce poklady môžeme objaviť v našej prírodnej oblasti.

Mimochodom, vedeli ste, že v prípade predátorov, ktorí dokážu usmrtiť ľudí, tak dominuje zdanlivo nenápadný komár. Čítate správne, komáre majú na svedomí najviac ľudských životov, keď príde na reč, ktoré zvieratá nás zabíjajú najviac.

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť