V roku 1999 sa rádiologička Nicola Strickland vydala dovolenkovať na ostrov Tobago v Karibiku – tropický raj, lemovaný idylickými pieskovými plážami.
Hneď prvé ráno sa vydala pozbierať mušle a korále, keď sa zrazu príjemná dovolenka zmenila na nočnú moru. Medzi popadanými kokosmi a mangami objavila malé, sladko voňajúce zelené ovocie, ktoré nápadne pripomínalo divoké jablko. Po zahryznutí ucítila v krku prudké štípanie, pálenie a tlak tak neznesiteľný, že sa sotva dokázala nadýchnuť.
Toto ovocie patrí k stromu mancinella, známy aj ako plážová jabloň či jedovatá guava. V Španielsku je známy aj ako „arbol de la muerte“, čo doslova znamená „strom smrti“. Nachádza sa v tropických častiach Ameriky.
Tým zlom, ktoré strom produkuje, je mliečna šťava. A nenachádza len v samotnom ovocí, ale všade – vrátane kôry a listov. Ak táto šťava príde do kontaktu s kožou, spôsobuje hrozivú bolesť. Najhoršou látkou tejto šťavy je phorbol, ktorý sa vynikajúcu rozpúšťa vo vode. Ak teda prší, radšej zmokni ako kura, než aby si sa mal kedy schovať pod tento strom.
Najhoršie je však predsa len ovocie. Následkami zahryznutia sa môže byť zvracanie a hnačka, dehydratácia, v horšom prípade aj smrť.
Pýtaš sa aj ty, prečo tie stromy proste nevysekajú, ale maximálne niektoré označia červenými ceduľkami? Mancinella zohráva podstatnú rolu v lokálnom ekosystéme – je skvelou ochranou pred prudkým vetrom a vynikajúcu chráni pôdu pred eróziou. Navyše, miestni stolári využívajú jej drevo na výrobu nábytku – starostlivé vysekanie a vysušenie na slnku jedovatú šťavu neutralizuje.
Nicola našťastie nepríjemný zážitok prežila a o svojom zážitku napísala prácu. A ty ak budeš dovolenkovať v Karibiku, dávaj si na tento „strom smrti“ dobrý pozor.
zdroj: sciencealert.com