Nezaradené

Ruská vláda sa rozhodla úplne zakázať používanie akýchkoľvek geneticky modifikovaných zložiek vo výrobe potravín

Rusko práve oznámilo prevratný krok v boji proti geneticky modifikovaným organizmom.

Úplny zákaz sa týka používaniu geneticky modifikovaných zložiek v akejkoľvek forme, pri výrobe potravín.

The-Worlds-Biggest-GMO-Lovers-Mother-Jones

„Urobili sme rozhodnutie, že nebudeme používať žiadne GMO v potravinárskej výrobe,“ prezradil Vicepremiér Arkadija Dvorkovič počas medzinárodnej konferencie o biotechnológiách.

Je to odvážny krok v súzvuku s novou celosvetovou diskusiou o geneticky modifikovaných organizmoch a prítomnosťou firmy Monsanto v zásobovaní potravinami. To tiež nadväzuje na veľmi diskutovanú otázku položenú Svetovou zdravotníckou organizáciou, že glyfozát Monsanta na báze Roundupu je „pravdepodobne karcinogén.“

Znamenalo by to celkovú transformáciu výroby potravinárskeho priemyslu. Pričom, pre Rusko by táto zmena nemusela byť až taká zložitá v porovnaní s USA kde je GMO používané v omnoho väčšej miere.

russian-ban-on-GMO

V Spojených štátoch amerických, je 90% percent základných plodín, akými sú napríklad kukurica alebo sójové bôby geneticky modifikované. Zákaz GMO pri výrobe potravín by mohol radikálne zmeniť celú dodávku potravín. Rusko je ale podľa slov vlády pripravené, spraviť v tomto smere revolúciu.

Podľa oficiálnych štatistík je podiel GMO v ruskom potravinárskom priemysle na úrovni 12 percent. V súčasnej dobe je v krajine registrovaných len 57 výrobkov obsahujúcich GMO.

617086b08094a34bfef9cec611b2cb6d

OG-AB188_GMO01__G_20140410160532

„Musíme našu prácu postaviť tak, aby nebola v rozpore s našimi záväzkami v rámci Svetovej obchodnej organizácie. Použijeme legitímne metódy a nástroje na ochranu nášho vlastného trhu, a predovšetkým všetkých občanov.“

Zmeny sa majú začať prejavovať už v roku 2017.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť