modre oci
Nezaradené

Tím archeológov objavil skryté staroveké mesto. Spočiatku si mysleli, že ide len o nepodstatné múry

Zdá sa, že staroveké Grécko má ešte stále čo ponúknuť. Archeológovia objavili 2500 rokov staré mesto, ktoré sa doteraz skrývalo pred očami ľudí.

Kým skúmali ruiny starovekého mestečka Vlóchos v historickej oblasti Grécka s názvom Tesália, prechádzali okolo zvyškov veží, brán a stien. Keďže nenašli žiadne iné dôkazy o histórii tohto miesta, považovali ho len za pozostatky akejsi odľahlej usadlosti starého sveta. Až neskôr si celý tím uvedomil, ako veľmi sa mýlili. Tie múry sú totiž pozostatkami rozľahlého a pravdepodobne aj významného mesta.

img: iflscience.com

img: thesun.co.uk

Podľa Robina Rönnlunda, vedúceho tímu, objavili dokonca aj celé námestie, čo svedčí o tom, že išlo skutočne o rozľahlé staroveké mesto.

„Podarilo sa nám objaviť aj starú keramiku a mince. Zdá sa, že mesto prosperovalo najmä v období štvrtého až tretieho storočia pred Kristom, ešte predtým ako bolo z neznámych príčin opustené. No pravdepodobne to bolo kvôli Rimanom.“

img: iflscience.com

Archeológovia nechcú miesto príliš narušiť, a tak na jeho preskúmanie plánujú využiť radar. Švédsko-grécky tím je svojím objavom milo prekvapený aj z toho dôvodu, že sa pozostatky spočiatku vôbec nezdali ako niečo významné. Zrejme sa opäť presvedčili o tom, že po svete treba chodiť so skutočne otvorenými očami.

img: Titulná foto via iflscience.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť