Termín smog po prvýkrát zaviedol vedec Antoine Des Voex, ktorý v londýnskych novinách komentoval situáciu tohto mesta. Spojil dohromady výrazy “smoke“ (dym) a “fog“ (hmla). Zrodil sa nový výraz, ktorý je bohužiaľ v dnešnej dobe značne rozšírený. My sa pozrieme na 7 miest, ktoré sú oprávnené využívať toto slovo pri svojej prezentácii veľmi často.
1. štát: Irán
Štyri mestá v Iráne patria medzi najznečistenejšie mestá sveta. Ich jednotkou je však rozhodne Ahváz, ktorý je metropolou provincie Chúzistán. Spojenie letných, teplôt dosahujúcich až 50 °C v kombinácii s ťažkým priemyslom a ťažbou ropy, vytvárajú doslova vraždiace ovzdušie.
2. štát: Mongolsko
Hlavné mesto krajiny (Ulánbátar) sa nachádza v nadmorskej výške 1 300 m.n.m. a spája v sebe bohatú históriu, aj modernú infraštruktúru. Podľa dostupných údajov ide o druhé najznečistenejšie mesto sveta, k čomu najviac prispieva ťažba uhlia a mede.
3. štát: India
Hlavné mesto Indie (New Dillí) má registrovaných viac než 4 milióny vozidiel poháňaných dieselovými motormi. Tento faktor sa kombinuje s rôznymi druhmi ťažkého priemyslu a farmárskym odpadom. Niet sa preto čomu čudovať, že toto mesto spolu s ďalšími indickými mestami sa nachádzajú v TOP rebríčku WHO.
Poučná poznámka: WHO je skratka pre Svetovú Zdravotnícku Organizáciu. Táto organizácia tiež posledných desať rokov monitorovala všetky väčšie mestá na svete a po desiatich rokoch vypustila údaje do sveta. Z týchto údajov vychádza aj tento rebríček.
4. štát: Pakistan
Do prvej pätnástky vyššie zmieneného rebríčku patrí z Pakistanu hneď 5 miest. Sú to Karáčí, Péšavár, Kvéta, Islamabád a Lahore. Dôvodmi sú rastúci nárast prevádzky motorových vozidiel, tradícia v tradičnom uhoľnom vypaľovaní tehiel, neregulovanie činnosti tovární či pálenie plastov.
5. štát: Botswana
Afrika priemysel v láske zrovna nemá. Pravda, znečistenie je tu značné, no nie znečistenie vzduchu. U Botswany ide preto o jediného zástupcu Afriky. Najmä vďaka nekontrolovateľnému nárastu automobilovej dopravy, používaniu palivového dreva, parafínu a zvieracieho trusu v domácnostiach.
6. štát: Saudská Arábia
Samotná metropola Saudskej Arábie sa nachádza v rebríčku až na 23. mieste, no ako štát si vyslúžila Saudská Arábia úctyhodné 6. miesto. Predsa len ide o najväčšieho producenta ropy, nafty a petroleja na svete.
7. štát: Čína
Najznečistenejším mestom sveta nie je Peking ale mestská prefektúra Lan-Čou v provincii Kan-su. Nachádzajú sa tu desiatky textilných a gumárenských závodov.
Pre zaujímavosť, do TOP 10 dopĺňajú tento rebríček štáty Egypt, Mexiko a ako jediný zástupca európskeho kontinentu tiež Bosna a Hercegovina.
Text: Jozef Kotrý
Zdroj: Panoráma 21. století – 02/2014
Zdroj multimediálnych súborov: Pinterest.com
Preklad: Tomáš Záhradskovský
Námet: Ján Petričko
Jazyková korekcia: Milan Kršiak