Nezaradené

TOP 7 Najznečistenejších miest sveta

Termín smog po prvýkrát zaviedol vedec Antoine Des Voex, ktorý v londýnskych novinách komentoval situáciu tohto mesta. Spojil dohromady výrazy “smoke“ (dym) a “fog“ (hmla). Zrodil sa nový výraz, ktorý je bohužiaľ v dnešnej dobe značne rozšírený. My sa pozrieme na 7 miest, ktoré sú oprávnené využívať toto slovo pri svojej prezentácii veľmi často.

1. štát: Irán

capt.photo_1302789714278-1-0

Štyri mestá v Iráne patria medzi najznečistenejšie mestá sveta. Ich jednotkou je však rozhodne Ahváz, ktorý je metropolou provincie Chúzistán. Spojenie letných, teplôt dosahujúcich až 50 °C v kombinácii s ťažkým priemyslom a ťažbou ropy, vytvárajú doslova vraždiace ovzdušie.

2. štát: Mongolsko

original

Hlavné mesto krajiny (Ulánbátar) sa nachádza v nadmorskej výške 1 300 m.n.m. a spája v sebe bohatú históriu, aj modernú infraštruktúru. Podľa dostupných údajov ide o druhé najznečistenejšie mesto sveta, k čomu najviac prispieva ťažba uhlia a mede.

3. štát: India

INDIA FESTIVAL

Hlavné mesto Indie (New Dillí) má registrovaných viac než 4 milióny vozidiel poháňaných dieselovými motormi. Tento faktor sa kombinuje s rôznymi druhmi ťažkého priemyslu a farmárskym odpadom. Niet sa preto čomu čudovať, že toto mesto spolu s ďalšími indickými mestami sa nachádzajú v TOP rebríčku WHO.

Poučná poznámka: WHO je skratka pre Svetovú Zdravotnícku Organizáciu. Táto organizácia tiež posledných desať rokov monitorovala všetky väčšie mestá na svete a po desiatich rokoch vypustila údaje do sveta. Z týchto údajov vychádza aj tento rebríček.

4. štát: Pakistan

To match Feature MONGOLIA/POLLUTION.

Do prvej pätnástky vyššie zmieneného rebríčku patrí z Pakistanu hneď 5 miest. Sú to Karáčí, Péšavár, Kvéta, Islamabád a Lahore. Dôvodmi sú rastúci nárast prevádzky motorových vozidiel, tradícia v tradičnom uhoľnom vypaľovaní tehiel, neregulovanie činnosti tovární či pálenie plastov.

5. štát: Botswana

Botswana

Afrika priemysel v láske zrovna nemá. Pravda, znečistenie je tu značné, no nie znečistenie vzduchu. U Botswany ide preto o jediného zástupcu Afriky. Najmä vďaka nekontrolovateľnému nárastu automobilovej dopravy, používaniu palivového dreva, parafínu a zvieracieho trusu v domácnostiach.

6. štát: Saudská Arábia

SaudiArabia

Samotná metropola Saudskej Arábie sa nachádza v rebríčku až na 23. mieste, no ako štát si vyslúžila Saudská Arábia úctyhodné 6. miesto. Predsa len ide o najväčšieho producenta ropy, nafty a petroleja na svete.

7. štát: Čína

China-Pollution.JPEG-0bfec-555x370

Najznečistenejším mestom sveta nie je Peking ale mestská prefektúra Lan-Čou v provincii Kan-su. Nachádzajú sa tu desiatky textilných a gumárenských závodov.

Pre zaujímavosť, do TOP 10 dopĺňajú tento rebríček štáty Egypt, Mexiko a ako jediný zástupca európskeho kontinentu tiež Bosna a Hercegovina.

Text: Jozef Kotrý

Zdroj: Panoráma 21. století – 02/2014

Zdroj multimediálnych súborov: Pinterest.com

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Námet: Ján Petričko

Jazyková korekcia: Milan Kršiak

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť