Výška s náročnosťou úmerne vôbec nesúvisí. Tu sú teda najťažšie zdolateľné vrcholy sveta
10
Mont Blanc
Mont Blanc je najvyšší vrch Álp, ktorý leží na francúzsko-talianskej hranici v Savojských Alpách. Jeho výška nie je vôbec vražedná, týči sa do výšky 4810 metrov nad morom a dosiahnutie jeho vrcholu vám sľúbi každý horský vodca, pričom priemerná doba výstupu je 2 dni. Práve táto kombinácia láka každoročne veľké množstvo turistov, každého druhu. Dôvod prečo sa Mont Blanc dostal do rebríčka je, že táto hora dokáže vytrápiť aj najskúsenejších horolezcov. Smutným faktom je že z výstupu sa nevrátilo viac ako 8000 turistov, najmä začiatočníkov. Podľa niektorých štatistík je toto hora, ktorá zapríčinila najviac úmrtí vôbec.
Foto: via http://alterra.cc/
9
Vinson Massif
Bol objavený v roku 1958, nachádza sa v Antarktíde a jeho výška je 4892 metrov nad morom. Priemerná doba výstupu trvá 7 až 21 dní. Od objavenia sa jeho vrchol pokúsilo dosiahnuť približne 1400 horolezcov no nie všetkým sa to podarilo. Najväčšou prekážkou pre lezcov je počasie, ktoré tam panuje. Vinsonov masív má najchladnejšie priemerné teploty na planéte a je charakteristický vetrom o sile 80 kilometrov za hodinu. Práve kvôli týmto faktorov je rozpätie doby výstupu také široké. Ďalší nebezpečný faktor je, že v prípade úrazu je do najbližšej nemocnice minimálne týždeň. Cena expedície sa pohybuje medzi 30-73 tisíc a to nie sú práve ružové vyhliadky.
8
Matterhorn
Jeden z najkrajších vrcholov Álp má výšku 4478 metrov a týči sa nad švajčiarskym mestom Zermatt a talianskym mestom Breuil-Cervinia. Priemerná doba výstupu na vrchol je 5 dní a dosiahnutie vrcholu je sen mnohých začínajúcich horolezcov. Aj keď v súčasnosti na jeho vrchole stoja ročne stovky horolezcov Matternhorn nepatrí medzi ľahko zdolateľné hory. Od roku 1865 zomrelo pri výstupe na vrchol viac ako 500 ľudí. Jeho špecifikom sú padajúce kamene, ktoré ohrozujú potencionálne úspešných horolezcov.
Foto: via antoinelabranche.com
7
Cerro Torre
Cerro Torre je hora na území Národného parku Los Claciares v Patagónií v Argentíne. Jeho nadmorská výška je 3128 metrov nad morom. Zubatá hora je nebezpečná hlavne pre svoju sedlovitosť a vrchol, ktorý je pokrytý nebezpečnou inovaťou, pričom nebezpečný je aj silný vietor, ktorý dotvára životu nebezpečnú kombináciu. Jeho vrchol pripomína obrovskú skalnú ihlu a patrí najnáročnejšie alpínske terény na svete, pretože horolezec musí pri ceste na vrchol prekonať sneh, ľad, tvrdé ostré skaly a nepriazeň počasia.
Foto: via commons.wikimedia.org
6
Eiger
Švajčiarská hora s prezývkou Vražedný múr sa týči do výšky 3970 metrov nad morom. Najkomplikovanejším miestom výstupu je 1800 metrov vysoká kolmá stena, ktorá si vyžaduje veľkú technickú zdatnosť. Hora ponúka nebezpečný ostrý previs, padajúce kamene a ľad, práve tieto podmienky si vyžiadali od prvo výstupu v roku 1938 už 64 ľudských životov.
5
Denali
Denali alebo Mount McKinley je aljašská hora týčiaca sa do výšky 6190 metrov nad morom. Denali je pôvodný názov kmeňa Koyukon a znamená vysoká. Tento názov sa zmenil v roku 1896 na McKinley po republikánskom kandidátovi Williamovi McKinley, Barack Obama však v roku 2015 horu premenoval naspäť na Denali. Hora je charakteristická nepriaznivým počasím, izoláciou od sveta, ťažkou dostupnosťou, nízkymi teplotami a vzhľadom na polohu hory nedostatkom kyslíka, Práve tieto podmienky sú dôvodom len 50 percentnej úspešnosti dosiahnutia vrcholu.
4
Baintha Brakk
Nikdy ste o Baintha Brakk nepočuli? Dôvodom je, že horu sa do dnes podarilo zdolať len trikrát. Nadmorská výška pakistanskej hory je 7285 metrov nad morom a práve výška hory so strmým a členitým terénom je nočnou morou a zároveň snom každého horolezcu. Každý kto sa na horu vybral sa vrátil s myšlienkami, že zdolanie hory nie je o horolezectve ale boj o prežitie.
3
Kačaňdžunga
Tretia najvyššia hora sveta s nadmorskou výškou 8586 metrov nad morom sa týči na hraniciach Indie a Nepálu. Priemerná doba výstupu na horu je 40 až 60 dní a horolezci sa ocitnú ako keby v samostatnom vesmíre. Pre domácich je to domov demónov Rakshasa (belásých démonov), s ktorými sa neoplatí zahrávať. Do dnešných dní túto horu zdolalo len 187 horolezcov.
Foto: via commons.wikimedia.org<
2
K2
Druhá najvyššia hora sveta s nadmorskou výškou 8611 metrov nad morov je pre svoju obtiažnosť už legendárna. Najrýchlejšia cesta na vrchol nachádzajúci sa na pomedzí Číny a Pakistanu trvá 60 dní. Táto cesta vedie cez miesto bottleneck (úzke miesto). Tu musia horolezci zdolať ľadovec, po ktorom pohyb je doslova ruská ruleta. Ak vás nestrhne padajúci ľad tak vám hrozí prepadnutie do praskliny. Prečo si ale horolezci nezvolia dlhšiu a bezpečnejšiu trasu? Dôvod je jednoduchý tento úsek sa nachádza v nadmorskej výške 8000 m n. m. a v tejto výške telo už umiera za živa.
Foto: via news.nationalgeographic.com
1
Annapurna
Desiaty najvyšší vrch sveta s výškou 8091 metrov a s priemernou dobou výstupu 40 až 50 dní sa nachádza v Nepále. Anapurna, najnebezpečnejšia hora sveta, má až 40 percentnú úmrtnosť horolezcov pokúšajúcich sa o vrchol, čo je najvyššia pravdepodobnosť zo všetkých osemtisícoviek. Prečo je toto percento také vysoké? Je to hlavne pre masívne búrky a lavíny a to najmä na južnej stene, ktorá je považovaná za najnebezpečnejšiu horolezeckú stenu na zemi s výškou 2400 metrov. Zaujímavosťou však je, že francúzska expedícia, ktorá ako prvá zdolala vrchol mala najprv namierené na vrchol Dhaulágiri(siedmy najvyšší vrch sveta), ten však označili za príliš náročný preto si námatkovo vybrali Annapurnu.