skladovanie vajicok v chladnicke_1
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Recepty

Toto je najčastejší dôvod, prečo ti vajíčka vydržia kratšie, než by mali

Vajíčka sú súčasťou našej strave pomerne dlhú. S veľkou pravdepodobnosťou sme ich konzumovali už v čase zberateľsko-loveckej éry, keď naši predkovia zbierali vajcia divokých vtákov priamo z hniezd, keď sme zistili, že ide o ľahký zdroj potravy.

Treba ale povedať, že prvé dôkazy o cielenej domestikácii vtákov za účelom získavania vajec pochádzajú z juhovýchodnej Ázie približne spred 6 000 – 8 000 rokov. Mohlo by sa preto zdať, že o nich vieme všetko, no nie je tomu celkom tak.

Vajcia sú neodmysliteľnou ingredienciou mnohých jedál a patria medzi základné potraviny, ktoré nájdeme prakticky v každej chladničke. Vo všeobecnosti ide o potravinu, ktorá má pomerne dlhú trvanlivosť a to často aj päť týždňov od dátumu znášky. Samozrejme, to platí, ak sú správne skladované. Práve v tomto bode robíme mnohí chyby a skladujeme ich nesprávne.

Skladuješ vajíčka nesprávne?

Väčšina z nás pri skladovaní vajíčok ich ukladá do dvierok chladničky. Robíš to aj ty? Tento bežný zvyk ale nie je ideálny, aby si ich udržal čo najdlhšie čerstvé. Právo naopak, prispieva to k tomu, že vajíčka nevydržia tak dlho, ako by mali.

vajicka na stene dveri chladnicky
Zdroj: Vedelisteze.sk

Skladovanie vajíčok týmto spôsobom môže skrátiť ich trvanlivosť a zvýšiť riziko kontaminácie. Možno sa teraz pýtaš, prečo. Je to spôsobené teplotnými výkyvmi, pretože teplota dvierok chladničky sa neustále mení v dôsledku častého otvárania a zatvárania.

Skladovanie vajíčok na tomto mieste vytvára vhodné prostredie, kde sa môžu vyvíjať baktérie, ktoré oslabujú ochrannú bariéru vajec, čím sa urýchľuje proces ich znehodnotenia a následného kazenia. Skladovanie vajec na dvierkach chladničky v dôsledku kolísania teplôt môže tiež prispieť k tomu, že na vajíčkach vzniknú drobné praskliny, čo síce možno neznie vážne, ale prispieva to k zhoršeniu ich kvality. Je to spôsobené tým, že na ich povrchu sa môže kondenzovať vlhkosť. Táto vlhkosť môže oslabovať štruktúru škrupiny. Je to problém preto, že oslabená škrupina je náchylnejšia na mechanické poškodenie a mikrotrhliny, ktoré zvyšujú riziko kontaminácie baktériami (napr. salmonellou).

Ako správne skladovať vajíčka?

Namiesto skladovania vajíčok na dverách chladničky, by si ich mal umiestniť na poličku a to dozadu, kde sa udržujú nízke teploty a sú hlavne stabilné, čo je nevyhnuté pre to, aby ti vajíčka vydržali čo najdlhšie čerstvé. Ideálna teplota na skladovanie vajíčok je okolo 4 až 7 °C.

Okrem toho by si ich mal skladovať v pôvodnom obale. Ten totiž vajciam poskytuje ochranu pred poškodením a pomáha minimalizovať straty vlhkosti cez póry škrupiny. Tiež zabraňuje prenosu pachov z iných potravín, pretože škrupina je porézna a môže absorbovať vône.

Rovnako by si sa mal vyhýbať umývaniu vajíčok predtým, ako ich umiestniš do chladničky, pretože sú pokryté tenkou ochrannou vrstvou (takzvanou kutikulou), ktorá zabraňuje prenikaniu baktérií. Taktiež by si ich mal skladovať špicatou stranou nadol. Táto poloha bráni tomu, aby vzduch prenikal do bielka, čo by môže spôsobiť rýchlejšie znehodnotenie vajíčka.

Mimochodom, ak si si nie istý, či je vajíčko ešte vhodné na konzumáciu, tak tu sme ti priniesli návod, ako to môžeš jednoducho zistiť.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.