Mnohí z nás si nevedia predstaviť začiatok dňa bez toho, aby ho začali bez šálky kávy. Nedávno sme sa ale pozreli na jeden častý zlozvyk, ktorým je pitie kávy na prázdny žalúdok. Niektorým ľuďom môže takáto konzumácia obľúbeného nápoja narobiť problémy. Takéto pitie kávy môže spôsobovať napríklad pálenie záhy, nepohodlie pri trávení, zápaly tráviaceho traktu a problémy ako gastritída alebo syndróm dráždivého čreva (IBS).
Dnes už nie je ničím nezvyčajným, keď máme doma profesionálny kávovar, ktorý stačí len „naplniť“ zrnkovou kávou a vodou. Následne kávovar zrná pomelie a pripraví kávu. Celé to trvá len pár sekúnd. Nie v tak dávnej minulosti sme si ale všetci robili tureckú kávu, resp. turka, ako mu ľudovo hovoríme.
Aký je pôvod tureckej kávy?
Prvá historická zmienka o káve pochádza z 15. storočia z Jemenu a súvisí so sufijskými mníchmi, ktorí ju používali na udržanie bdelosti počas nočných modlitieb. Jemenská káva sa nazývala „qahwa“.
Podľa historických záznamov sa káva začala pestovať a spracovávať v oblasti mesta Mokha. Mesto Mokha sa stalo centrom obchodu s kávou, a odtiaľ sa káva exportovala do ďalších krajín Blízkeho východu, ako aj do Osmanskej ríše a neskôr do Európy.
V polovici 16. storočia sa káva stala populárnou v Istanbule, keď ju tam priviezli jemenskí obchodníci. V roku 1554 boli otvorené prvé kaviarne v Istanbule, kde sa káva podávala ako spoločenský nápoj. Osmanská ríša zohrala kľúčovú úlohu pri jej rozšírení do ďalších častí sveta.
Osmanská ríša prijala kávu ako súčasť svojej kultúry. Ako už asi tušíš, tak metóda prípravy tureckej kávy vznikla práve tu. Poďme sa nižšie pozrieť na to, ako ju správne pripraviť.
Ako sa pripravuje turecká káva?
Pravdepodobne aj ty pri príprave tureckej kávy zoberieš lyžičku až dve namletej kávy a dáš ju do pohára. Následne ti zovrie voda, ktorou kávu zaleješ. Po pár minútach sa následne pustíš do kávy. Ak si si takto pripravoval tureckú kávu, tak vedz, že si to nerobil správne.
Budeš potrebovať „dževu“
Na prípravu tureckej kávy budeš potrebovať nádobu známu ako cezva, resp. dževa. Táto nádoba je najčastejšie vyrobená z medi, pretože meď výborne vedie teplo. Z vnútornej strany môže byť pokrytá vrstvou cínu, aby sa zabránilo priamemu kontaktu kávy s kovom. Je pre ňu aj typický tvar úzkeho hrdla, ktorý pomáha zadržať arómu a penu počas varenia, zatiaľ čo širšia spodná časť zabezpečuje rovnomerné ohrievanie kávy. Rukovať je zväčša dlhšia a je vyrobená z dreva alebo kovu, aby chránila ruku pred teplom. Pre lepšiu predstavu, ako vyzerá dževa, sa môžeš pozrieť nižšie na fotografii.
Takto si pripravíš šálku tureckej kávy
Na prípravu tureckej kávy budeš potrebovať vodu (65 až 75 ml vody), cca 1–2 čajové lyžičky kávy (čo je asi 7 až 10 gramov mletej kávy) a cukor (3-5 gramov, čo je približne jedna čajová lyžička).
Postup je taký, že nalej studenú vodu do dževy. Následne pridaj jemne namletú kávu, ktorá by mala byť namletá podobne ako múka. Následne pridaj do zmesi lyžičku cukru (podľa chuti). Tradične sa cukor pridáva hneď na začiatku prípravy, aby sa rozpustil rovnomerne. Teraz všetko jemne premiešaj, kávu, cukor a vodu, aby sa všetko spojilo. Po premiešaní už zmes nemiešaj. Teraz zober dževu a daj ju na nízky plameň. Pomaly ju zahrievaj, aby sa arómy kávy mohli postupne rozvinúť. Na povrchu sa začne vytvárať hustá pena. Keď pena začne stúpať (tesne pred bodom varu), zlož dževu z plameňa. Lyžičkou môžeš zobrať penu, ktorú si dáš následne na vrch kávy. Dževu ale ešte vráť na plameň a znova ohrievaj, kým zas začne pena stúpať. Tento proces môžeš zopakovať 2 až 3 razy, viac ale nie. Daj si ale pozor, aby káva nezačala vrieť. Potom ju môžeš naliať do šálky.
Len pre zaujímavosť, od roku 2013 patrí turecká káv na Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Mimochodom, ak by ťa zaujímalo, pri akej teplote vody a hlavne prečo, by si mal zalievať kávu, viac sme sa tejto téme venovali v tomto článku. Ako si pripravil turka ty? Daj nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.