cibuľa nakrajana
Zdroj: Vedelisteze.sk
Lajfhek, Ľudské telo, Recepty

Už nikdy nebudeš plakať pri krájaní cibule, ak urobíš toto! Neuveríš, ako je to jednoduché

Pri príprave väčšiny jedál je jedná zo základných potravín práve cibuľa. Cibuľa má špecifickú chuť, ktorou dochucuje jedlá. Jej chuť je skvelá prísada do jedál, no aby nám v jedle nevadila v podobe veľkých kusov, je ju treba najprv nakrájať. Krájanie cibule môže byť nepríjemnou súčasťou varenia a to hlavne kvôli jej dráždivému plynu, ktorý pri rezaní vypúšťa. Tento plyn spôsobuje, že nás od cibule dráždi oči až tak, že nám idu slzy a taktiež nám môže dráždiť aj nos. 

Prečo pri krájaní cibuli plačeme?

Aj tým skúsenejším kuchárom sa už niekedy stalo, že sa v kuchyni rozplakali. Nie, nebolo to kvôli pripečenému mäsu či zhorenej ryži, ale kvôli cibuli, ktorú treba nakrájať. Pri krájaní cibule plačeme, keď sa z nej uvoľní veľa plynu, ktorý obsahuje sírne zlúčeniny, ktoré reagujú s enzýmom alinázou.

cibulaa
Zdroj: Vedelisteze.sk

Pri krájaní cibule narúšame jej bunky, čím sa uvoľňuje enzým alináza a zlúčeniny síry. Enzým alináza reaguje so zlúčeninami síry a vytvára prchavú látku, ktorá sa volá syn-propanthial-S-oxid. Tento plyn dráždi naše oči, ktoré na podráždenie reagujú tvorbou sĺz, ktoré majú pomôcť látku z oči odstrániť.

Táto látka sa ľahko dostáva do vzduchu, skadiaľ ju spolu s kyslíkom vdychujeme. Tento plyn sa nám dostáva do oči a nosa. Rozpúšťa sa v telesných tekutinách a mení sa na kyselinu sírovú. Tá dráždi citlivé nervové zakončenia v očiach a nose.

Naše telo reaguje na toto podráždenie tým, že mozog vyšle signál slzným žľazám, aby produkovali viac sĺz, ktoré pomôžu odstrániť chemikáliu z oči. Mozog vyšle signál aj nosnej sliznici, ktorá začne produkovať viac nosového hlienu, a tak pomáhajú vyplaviť dráždivé látky z nosa.

Prečo cibuľa vylučuje PTSO?

Možno sa teraz pýtaš, prečo vlastne cibuľa uvoľňuje dráždivý syn-propanthial-S-oxid? Cibuľa rastie v zemi z malej cibuľky. Portál Scienceillustrated.com.au uvádza, že na to, aby vyrástla, však potrebuje pár mesiacov, počas ktorých sa ju snažia napadnúť rôzny hmyz či mikroorganizmy alebo malé živočíchy. Na obranu proti nim cibuľa uvoľňuje túto dráždivú látku.

Ako predísť slzeniu očí a sopleniu pri krájaní cibule?

Aj keď pri krájaní dochádza pri uvoľňovaní prchavých sírnych zlúčenín, máme pre teba pár tipov, ako predísť podráždeniu oči a nosa.

Ochladenie cibule

cibuľa v chladničke
Zdroj: Vedelisteze.sk

Cibuľu klasicky ošúp a vlož ju do chladničky. V chladničke ju nechaj 10-15 minút, až následne ju nakrájaj na kocky alebo pásiky, podľa toho do akého jedla ju chceš pridať. Chlad, ktorý je v chladničke, spomalí uvoľňovanie dráždivých látok. Chlad zníži aktivitu enzýmov, a tým sa spomalí tvorba plynu, ktorý nás dráždi.

Použi chlieb

Za vyskúšanie stojí aj vloženie si kúsku chleba do úst. Musíš ho však držať tak, aby časť z neho vyčnievala von. Ak chlieb budeš takto držať nad cibuľou, ktorú budeš krájať, chlieb pohltí sírne zlúčeniny, ktoré sa budú vylučovať z cibule. Deje sa to vďaka poréznej štruktúre, ktorou chlieb dokáže pôsobiť ako absorpčná látka.

cibuľa nakrajana
Zdroj: Vedelisteze.sk

Prežúvaj

Ak pri krájaní cibule budeš vedome dýchať ústami, môže ti to pomôcť, aby si predišiel podráždeniu a pľaču. Môžeš tak urobiť aj pri prežúvaní chleba, žuvačky alebo len napodobňovať tento pohyb „naprázdno“.

V tomto prípade dýchaš viac ústami ako nosom, čím znižuješ prietok vzduchu cez nos. V tele máme časti, ktoré spájajú nos a oči napríklad slzné kanáliky. Pri dýchaní nosom sa vytvára špecifický prúd vzduchu, ktorý odráža dráždivý vzduch priamo k očiam. Pri dýchaní ústami to tak nie je.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.