zubna pasta
Veda a technika

V tvojej kúpeľni to žije viac, než si myslíš. Vedci objavili stovky nových vírusov, ktoré žijú na zubných kefkách a sprchových hlaviciach

Keď hovoríme o rozmanitosti života, tak väčšinou myslíme na divoko žijúce zvieratá. Ak by sme sa pozreli na globálne štatistiky, tak na svete existuje približne 8,7 milióna živočíšnych druhov. Z tohto počtu je zatiaľ vedecky popísaných asi 1,2 milióna druhov, pričom väčšina z nich sú hmyz.

Možno by ťa to nenapadlo, ale v tvojej kúpeľni je to celkom „divočina“. V tomto prípade ale nehovoríme o živočíšnych druhoch v pravom slova zmysle, ako si to prestavuješ.

Vedci objavili stovky nových vírusov, ktoré žijú v sprchových hlaviciach a na zubných kefkách

Vedci z northwestern.edu sa pozreli na biodiverzitu v kúpeľniach a odhalili, že sprchové hlavice a zubné kefky sa hemžia mimoriadne rozmanitou zbierkou vírusov, z ktorých väčšina nebola nikdy predtým pozorovaná.

Možno ťa to teraz vystrašilo, že na týchto predmetoch nájdeš vírusy, ale nemusíš mať obavy. Dobrou správou je, že tieto vírusy nie sú zamerané na ľudí. Zameriavajú sa na baktérie.

Mikroorganizmy zhromaždené v štúdii sú bakteriofágy alebo „fágy“, typ vírusu, ktorý infikuje a replikuje sa vo vnútri baktérií. Hoci vedci o nich vedia len málo, fágy si nedávno získali pozornosť pre ich potenciálne použitie pri liečbe bakteriálnych infekcií rezistentných na antibiotiká.

„Počet vírusov, ktoré sme našli, je úplne divoký,“ povedala Erica M. Hartmann z Northwestern „Našli sme veľa vírusov, o ktorých vieme veľmi málo, a mnoho ďalších, ktoré sme nikdy predtým nevideli. Je úžasné, koľko nevyužitej biodiverzity je všade okolo nás. A nemusíme dokonca chodiť ani veľmi ďaleko, máme ju priamo pod nosom.“, dopĺňa.

Vedci zozbierali necelých 100 sprchových hlavíc a viac ako 30 zubných kefiek z domácnosti respondentov. Následne ich podrobili podrobnej analýze, pričom sa im podarilo celkovo identifikovať 614 vírusov.

Zaujímavosťou rovnako je, že vedci nevideli prekrývanie vírusov medzi sprchovými hlavicami a kefkami. Rovnako sa to týka aj vzoriek skúmaných predmetov, kde prekrytie bolo minimálne.

„V podstate sme nevideli žiadne prekrývanie typov vírusov medzi sprchovými hlavicami a zubnými kefkami,“ povedala Hartmann. „Tiež sme videli veľmi malé prekrytie medzi akýmikoľvek dvomi vzorkami. Každá sprchová hlavica a každá zubná kefka je ako svoj vlastný malý ostrov.“

Potenciálny bojovník proti patogénom

Najrozšírenejším typom vírusov nájdených vo vzorkách boli mykobakteriofágy. A hoci ich názov znie krkolomne, tak tieto fágy infikujú a zabíjajú mykobaktérie, širokú skupinu mikróbov, ktorá zahŕňa niektoré choroboplodné zárodky – napríklad tie, ktoré spôsobujú chronické pľúcne infekcie, lepru a tuberkulózu. Hartmann verí, že jedného dňa by výskumníci mohli využiť mykobakteriofágy na liečbu týchto a iných infekcií.

„Len si predstavte, že vezmeme tieto mykobakteriofágy a použijeme na vyčistenie patogénov z vášho systému,“ povedal. „Chceme sa pozrieť na všetky funkcie, ktoré tieto vírusy môžu mať, a zistiť, ako ich môžeme použiť.“, uviedla Hartmann.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.