Nezaradené

Vedci pomenovali parazita podľa amerického prezidenta

Vedci len nedávno „pokrstili“ nového živočícha. Parazitického červa pomenovali podľa prezidenta USA – Baracktrema obamai.

Tento malý červ žije v pľúcnych cievach malajských korytnačiek, kde dokáže spôsobiť silný zápal či dokonca paralýzu a následne smrť. Hoci červ nevyzerá ako príjemný spoločník, podľa Thomasa Platta, muža, ktorý ho pomenoval, ide o poctu prezidentovi USA. „Červ je dlhý a tenký. A je taktiež veľmi „cool“. Držal som ho s úžasom a rešpektom,“ povedal Platt a dodal, že tento organizmus je neuveriteľne pružný.

baracktrema-obamaiimg: Roberts, Platt, and Bullard | Journal of Parasitology

Zdá sa, že držať červa a myslieť si ňom, že je úžasný, sedí asi len na pár ľudí podobných Plattovi – na vedcov, ktorí ho 30 rokov študovali. Keď však zvážite, že sedem z desiatich živočíchov na Zemi sú parazity a mnoho z nich má takú dôležitú úlohu, že život by bez nich nebol možný, Plattovo nadšenie nie je až také zvláštne.

Podľa vedca je dôležitý aj výber mena. Mnoho ľudí je schopných zaplatiť tisícky dolárov, aby bol nový objav pomenovaný práve po nich. Obama však v tomto prípade nezažil premiéru. Podľa amerického prezidenta pred týmto pomenovali už šesť druhov živočíchov – iného parazita, rybu, vyhynutého jaštera, vtáka, pavúka a lišajník.

obama-white-house-sign-768x407img: Alex Wong/Getty Images

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť