obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Veľká záhada: V Japonsku vyrástla sakura z vesmírnej kôstky

V chráme v japonskom meste Gifu vykvitla čerešňa vypestovaná z kôstky, ktorá „strávila“ osem mesiacov na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) . K údivu mníchov a vedcov strom vykvitol o šesť rokov skôr, než je u tohto druhu zvykom. Má iba deväť kvetov s piatimi okvetnými lístkami, zatiaľ čo bežne majú kvety týchto čerešní kvety oveľa bohatšie.

Sme prekvapení, ako rýchlo ten strom rastie. Kôstky zo stromu, z ktorého pochádza, sa nikdy predtým neujali. Sme veľmi šťastní, pretože vďaka tomu bude mať rodičovský strom, ktorému je vraj 1250 rokov „pokračovateľa“ , povedal hlavný kňaz chrámu Masahiro Kadžita.

Na ISS sa kôstky dostali v novembri 2008 zo 14 japonských lokalít v hojnom počte. Celkovo išlo o 265 kôstok sakúr. Doviezol ju astronaut Koiči Wakata, ktorý sa vracal zo svojej misie na stanici. Kôstky tak obleteli Zem 4100krát. Niektoré sa dostali do laboratória na analýzu, ďalšie potom boli vrátené do lokalít, odkiaľ bol odobraté.

Z tej , ktorá sa ujala v Gifu, je dnes štvormetrový strom. Sakury väčšinou kvitnú až po desiatich rokoch rastu, táto však vykvitla tento rok na 1. apríla. Každý z jej deviatich kvetov má iba päť korunných plátkov, zatiaľ čo materský strom má kvety s 30 lístkami.

Bádateľka Kaori Tomitaová – Jokotaniová z univerzity v Cukube nedokáže „záhadu“ vesmírnej kôstky vysvetliť . „Nemôžeme vylúčiť , že je to ovplyvnené tým , že kôstka bola vystavená vesmírnemu prostrediu, “ povedala. Vysvetlenie sa podľa nej hľadá ťažko, pretože neexistuje žiadna kontrolná skupina, s ktorou by sa rastlina vypestovaná z vesmírnej kôstky dala porovnať . „Z vedeckého pohľadu sme schopní povedať len to, že to nevieme vysvetliť.“ 
Zdroj

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.