pixabay.com
Nezaradené

Veľké otázky: Je skutočne na našej planéte viac stromov ako je hviezd v Mliečnej dráhe?

Zaujímalo vás niekedy, koľko je na oblohe hviezd a koľko na Zemi stromov? Myslíte si, že je viac hviezd alebo sa prikloníte k názoru, že máme viac stromov?

Foto: pixabay.com

Mliečna dráha je špirálová galaxia, ktorá je časťou miestnej skupiny galaxií a súčasťou ktorej je práve naša slnečná sústava. Sčítanie hviezd je stále náročným procesom, dokonca aj s dostupným najmodernejším zariadením, pretože hviezdy s nízkou hmotnosťou sú stále ťažko spozorovateľné vo vzdialenosti viac ako 300 svetelných rokov od Slnka. Rovnako neexistuje ani metóda, akou definovať hranice našej galaxie. Neexistuje zrejmá hranica, za ktorou by už neboli žiadne hviezdy. Množstvo hviezd proporčne ubúda so zväčšujúcou sa vzdialenosťou od centra galaxie. Hrubým odhadom počítame s 200 až 400 miliardami hviezd v Hviezdnej sústave Mliečnej cesty, ktoré sa rozprestierajú v priemere od 100 000 do 180 000 svetelných rokov. Skutočné číslo závisí od počtu veľmi malých hviezd, ktorý je však náročné odhadnúť.

A ako je to so stromami? Podľa posledného odhadu ich rastie na Zemi viac ako 3,04 bilióna.

Foto: pixabay.com

Začiatkom 19. storočia sa počet sadov postupne zvyšoval, ale väčšinu lesov sa tiež podarilo vyrúbať. Najviac zalesnené sú v súčasnosti oblasti boreálnych lesov Severnej Ameriky, Škandinávie a Ruska. Aj keď dochádza k zvýšenej urbanizácii, napríklad lesnatosť pozemkov v šiestich štátoch Nového Anglicka dosahuje približne 80 %.

Foto: Nature

Z očividných dôvodov je preto spočítať spoľahlivo stromy omnoho zložitejšie ako vypočítať presný počet hviezd. Kombináciou satelitných snímok a údajov o počte stromov zistíme, že stromy pokrývajú približne 4000 kilometrov štvorcových zemského povrchu. Lesy a stromy v nich treba chrániť. Proces zalesňovania sa začal približne pred 12 000 rokmi. Počet stromov už klesol na polovicu. V skutočnosti sa každý rok odhadom zotne celosvetovo 15 miliárd stromov.

Počet stromov na Zemi prevyšuje počet hviezd Mliečnej cesty viac ako sedemnásobne. Na našej planéte teda máme viac stromov ako hviezd v našej galaxii.

zdroj: unbelievable-facts.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť