modre oci
Nezaradené

Viac ako rok žil bez srdca v tele, nosil si ho v batohu

Viac ako rok prežíval bez ľudského srdca. Ako je to možné? Stan Larkin totiž čakal na transplantáciu, ktorá prebehla úspešne len nedávno, dovtedy nosil umelé srdce mimo svojho tela.

Umelé srdce pumpujúce krv do celého tela nosil 25 ročný Stan po dobu 555 dní v batohu dvadsaťštyri hodín denne, týmto spôsobom ho urdžiavalo pri živote. V roku 2014 sa stal prvým pacientom v Michigane, ktorý bol prepustený z nemocnice so zariadením s náhradným srdcom, známym tiež ako Syncardia. Spolu s jeho bratom Dominikom im ako tínedžerom totiž diagnostikovali ochorenie srdečného svalu kardiomyopatiu, čo je vo väčšine prípadov dedičné ochorenie a môže spôsobiť úplné zlyhanie srdca.

Po rokoch na darovacej listine bolo Stanovi a jeho mladšiemu bratovi srdce vybraté a v podstate nahradené zariadením Syncardia. Stan ho však nosil oveľa dlhšie.

„Obaja boli veľmi chorí, keď sme ich po prvýkrát stretli na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ hovorí chirurg Jonathan Haft, ktorý srdce transplantoval. „Chceli sme im srdcia transplantovať no už na to nebol dostatok času. V ich anatómii je niečo nezvyčajné, čo spôsobilo, že iné technológie jednoducho nefungovali.“

So srdcovým problémom môžu pomôcť napríklad implantované defibrilátory, no v prípade úplného poškodenia oboch strán sa využila práve Syncardia. Mladší Dominik túto technológiu používal len pár týždňov pred úplnou transplantáciou srdca, na rozdiel Stan čakal viac ako rok. Nezostal však v nemocnici, dostal prenosné zariadenie s ktorým mohol ísť domov. Nikto v tom čase nevedel koľko toho zvládne. Prenosné zariadenie tvorí batoh vážiaci 6 kilogramov, ktorý je pripojený k pacientovmu cievnemu systému a zabezpečuje tak obeh okysličenej krvi v tele. Stan priznal, že to nie je veľmi všestranná vec s ktorou môžete robiť čokoľvek, nemohol napríklad zdvíhať svoje dcéry, no aj tak sa mu podarilo pokračovať v hraní basketbalu, čím prekvapil doktorov.

„Nie je to stvorené pre basketbal,“ hovorí o zariadení Haft, „Stanovi sa darilo a dokázal posunúť hranice tejto technológie.“

Svoje skutočné srdce dostal v máji a v súčasnosti je už plne zotavený, príbeh zdieľal s médiami, aby upozornil na ďalších 5,7 milióna Američanov, ktorí žijú s poškodeným srdcom a stále čakajú na transplantáciu. David J. Pinsky, riaditeľ kardiovaskulárneho centra Frankel povedal, že obaja bratia sú pre nich hrdinami a ich príbeh nemá dosah len na verejnosť, ale aj na ostatných pacientov a aj na doktorov do budúcnosti.

.src

 

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.