modre oci
Jednohubky

Viac sexu, lepší mozog a iné: 15 dôkazov o výhodách hrania videohier

Pre mnohých hráčov je hranie hier iba zábava alebo zabíjanie času. Je to súčasť ich životného štýlu a ich samých. Keď skutočný svet pre nich nie je dostačujúci alebo keď potrebujú kúsok dobrodružstva, ktoré sa vymyká fantázii a očakávaniam, siahnu po počítačových hrách. Hranie má schopnosť preniesť hráča do alternatívneho sveta a poskytnúť mu skúsenosti, ktoré inak nemôže nadobudnúť. Avšak, to nie je jediná vec, ktorú hry dokážu…

1

Štúdia, ktorá pozorovala 5000 chlapcov a dievčat odhalila, že deti, ktoré strávia hodinu hraním hier sú šťastnejšie, menej hyperaktívne, viac prispôsobivé a spoločenské než tie deti, ktoré nehrajú hry vôbec.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_01img: burnwiigames.org

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia rodičov, je menej pravdepodobné, že videohry a počítačové hry budú mať negatívny vplyv na deti. V skutočnosti, podľa štúdie Dr. Andrew Przybylski, prepojenie medzi problémami so správaním detí a hraním hier je veľmi slabé. Tak ako hry v reálnom živote, aj tie počítačové dokážu byť dobrý zdroj kognitívnych zručností, pretože zahŕňajú použitie predstavivosti a zároveň sú deti nútené vyhrať.

Štúdia tiež naznačuje, že nejde iba o hranie, ale samozrejme aj o prostredie v rodine. Hranie hier slúži skôr len ako rozptýlenie u detí s hyperaktivitou. (Zdroj)


2

Akčné videohry vytrénujú váš mozog na rýchlejšie a lepšie rozhodovanie. Hráči sú citliví na sebemenšie sluchové alebo vizuálne zmeny. To ich robí zbehlých v multitaskingu, riadení, navigácii a úspešnému orientovaniu v rôznych situáciach, aj keď sa nachádzajú v chaotickom prostredí.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_02img: gawkerassets.com / staticworld.net / firsthour.net

Podľa profesorky Daphne Bavelier a jej kolegov, nervový systém sa adaptuje na všetko, s čím príde do kontaktu. V štúdii, ktorá zahŕňala 18- až 25-ročných nehráčov, skupina dobrovoľníkov hrala 50 hodín rýchle akčné hry ako Call of Duty alebo Unreal Tournament, zatiaľ čo druhá skupina hrala pomalé strategické hry ako The Sims 2.

Neskôr bola testovaná ich schopnosť rozhodovať sa na základe vizuálnych a zvukových vnemov, pričom prvá skupina si viedla o 25% lepšie a rýchlejšie než tá druhá. Dôvodom je, že rozhodovací proces mozgu je založený na nepretržitom počítaní pravdepodobností na základe senzorických vnemov. Mozog, ktorý sa používa na rýchle rozpoznanie a analýzu takýchto vnemov tiež dokáže pracovať veľmi rýchlo aj pokiaľ príde na rozhodovanie. (Zdroj)


3

Je oveľa pravdepodobnejšie, že hráči videohier dokážu ovládať svoje sny, než tí, ktorí videohry nehrajú.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_03img: via tumblr.com

Vedomé snívanie je prax, ktorá snívajúcim umožňuje ovládať svoje činy a okolie v ich snoch. To im umožňuje preskúmať svet, ktorý ich myseľ podvedome vytvára. Táto činnosť je tiež používaná na terapeutické analyzovanie a boj proti nočným morám, fóbiám a obavám.

Psychologička Jayne Gackenbach vykonala štúdiu o hráčoch a ich snoch. Zistila, že trávením veľkého množstva času vo virtuálnom svete, bojovaním v ňom a kontrolovaním deja, umožňuje hráčom robiť to isté v ich snoch. Do istej miery sa stanú lucidnými snílkami – budú môcť poletovať medzi pohľadom prvej a tretej osoby, tak ako je to pri hraní hier. (Zdroj)


4

Skupine dospelých bolo povedané, aby každý deň hrala Super Maria presne pol hodinu. Po dvoch mesiacoch, MRI sken ich mozgu ukázal, že došlo k nárastu šedej hmoty. To je dôkaz, že existuje „priama príčinná súvislosť medzi hraním hier a objemovým nárastom mozgu“.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_04img: pressthebuttons.com / en.r8lst.com

Existujú časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za strategické plánovanie, formovanie pamäte a priestorovú orientáciu, bez čoho je takmer nemožné žiť normálny život. Podľa psychiatra Jurgena Gallianta, videohry sú oveľa lepšie liečebné prostriedky ako medicína a cvičenie, pretože pacienti sú oveľa viac naklonení niečomu zábavnému a vzrušujúcemu.

Myšlienka používania videohier na liečbu pacientov s posttraumatickou stresovou poruchou, schizofréniou, Alzheimerom alebo inými problémami, ktoré vyžadujú rekuperáciu mozgových buniek, je v súčasnej dobe stále viac akceptovaná. (Zdroj)


5

Hranie Tetrisu môže znížiť chuť na sex, drogy alebo jedlo.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_05img: via giphy.com

Väčšina chutí a závislostí sú zvyčajne psychologické potreby a často zúfalstvo nájsť niečo, čo nám prinesie dobrú náladu. Niekedy všetko, čo potrebujeme, je trochu rozptýlenia od našich závislostí. Jednou možnosťou je hranie Tetrisu.

Štúdia zahŕňajúca 31 študentov bola vykonaná psychológmi z Plymouth University a Queensland University of Technology. Dobrovoľníci boli požiadaní, aby pravidelne hlásili svoje chute, pričom vybraná skupina z nich bola požiadaná, aby hrala Tetris. Skupina, ktorá hrala Tetris hlásila svoje chute oveľa zriedkavejšie než skupina, ktorá hru nehrala. (Zdroj)


6

Ženy hráčky majú oveľa väčšiu šancu mať lepší sexuálny život a šťastnejší vzťah než tie, ktoré hry nehrajú.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_06img: innovanauta.com

Prieskum organizácie Harris Interactive odhalil, že ženy – hráčky – majú viac sexu a všeobecne lepší život než ženy, ktoré hry nehrajú. Taktiež vôbec nie sú nejaké obézne pustovníčky, ktoré by ste očakávali, ale v skutočnosti sú fyzicky veľmi aktívne v športoch a chodení do posilňovne.

Až 70% týchto žien sú celkom spokojné so svojim vzťahom a veria, že hranie hier im pomáha zostať šťastnými a inteligentnými. Rovnako ako u akejkoľvek inej demografickej skupiny hráčov, ženské hráčky ťažia z duševnej stimulácie, ktorú im hry poskytujú. (Zdroj)


7

Hráči boli schopní oddeliť štruktúru enzýmu, spôsobujúceho AIDS u opíc, pri riešení online puzzle Foldit v roku 2001. To, čo sa výskumníci snažili dokázať 13 rokov, hráči zvládli iba za 3 týždne.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_07img: kristenbaumlier.com

Podľa neurológa Erinma Ochu, mozog je navrhnutý tak, aby rozpoznal a analyzoval obrazce. Hranie je jedným z takých oblastí, kde v zápale boja mozog pracuje oveľa rýchlejšie a je oveľa vnímavejší než počítač pokiaľ ide o riešenie hádaniek.

Hry založené na vedeckých hádankách sú veľkým prínosom pre vedcov, ktorí zápasia s novými problémami. Mať takúto veľkú hráčsku základňu, ktorá sa snaží vyriešiť určitý problém poskytuje priestor pre nekonečno možností. (Zdroj)


8

Hry ako Assassin Creed alebo Call of Duty môžu zlepšiť vaše motorické schopnosti a koordináciu pohybov – schopnosti, ktoré sú dôležité pri učení nových zručností.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_08img: telegraph.co.uk / gamewallpapers.com

V pokuse vykonanom na University of Toronto, 18 hráčov a 18 nehráčov bolo požiadaných, aby sa pokúsili udržať zelený štvorec vo vnútri pohybujúceho sa kruhu pomocou počítačovej myši. Test bol navrhnutý tak, aby otestoval schopnosti účastníkov, ktoré koordinujú to, čo vidia pri ich pohyboch myšou a ako rýchlo a presne dokážu reagovať.

Keďže pre všetkých to bola nová úloha, hráči boli zo začiatku na rovnakej úrovni ako nehráči. Avšak, pri konci testu hráči hier ukázali významné zlepšenie v ich koordinácii, čím boli schopní zvládnuť novú zručnosť rýchlejšie ako nehráči. (Zdroj)


9

Štúdia dokázala, že hráči sú efektívnejšie naladení na svoje prostredie. Veľmi rýchlo dokážu identifikovať rozptýlenie a plne sa sústrediť na svoju hlavnú úlohu.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_09img: i.ytimg.com

Neurologička Daphne Bavelier merala elektrické signály pomocou EKG prístroju na skupine hráčov a nehráčov. Všetci boli požiadaní, aby sledovali obrazovku, na ktorej sa objavili súčasne tri rýchle sekvencie písmen. Bolo im povedané, aby sa zamerali na jedno z troch a stlačili tlačidlo vždy, keď sa na obrazovke objaví. Všetko museli vykonávať pri rôznom rozptýlení.

Schopnosť sústrediť sa bola rovnaká pre obe skupiny, avšak doba odozvy hráčov bola kratšia a boli tiež schopní ľahko ignorovať zbytočné alebo rušivé informácie, čo ich spravilo rýchlejšími pri rozhodovaní. (Zdroj)


10

Hranie videohier môže zlepšiť schopnosť mozgu rozpoznať detaily, najmä u ľudí, ktorí trpia očnými problémami, ako je šedý zákal. Výskumníci tvrdia že mozog je dostatočne plastický aby sa naučil lepšiemu zraku.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_10img: jeremyb.org

Hranie hier vyžaduje množstvo pohybu očí, zaostrovanie na predmety a reagovanie na ne. Pre ľudí s očnými problémami, ako sú deti, ktoré vyrastajú so šedým zákalom, môže byť po operácii ťažké spracovať vizuálne detaily. Deje sa to preto, lebo ich mozgy sú používané pre spracovanie nekompletných obrázkov, ktoré choré oči zachytia.

Test bol vykonaný so šiestimi dospelými vo veku 19 – 31 rokov, ktorí počas detstva trpeli šedým zákalom. Boli požiadaní, aby hrali 40 hodín mesačne nejakú „strielačku“. Neskôr boli pri očnom teste schopní prečítať na očnom grafe o dva riadky písmen viacej než predtým. (Zdroj)


11

Hráč „America’s Army“ bol schopný zachrániť obeť autonehody bez akéhokoľvek predchádzajúceho lekárkeho vzdelania. Naučil sa zastaviť krvácanie a zachrániť život iba z hrania tejto hry.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_11img: forum.americasarmy.com / i.ytimg.com

Keď Paxton Galvanek videl autonehodu na diaľnici, okamžite pribehol vodičovi na pomoc. Vytiahol ho z auta a uterákom mu zastavil krvácanie.

Nie je to prvýkrát čo vedomosti z hier pomohli ľuďom aj v reálnom živote. Väčšina high-end hier sú navrhnuté s dostatočnou presnosťou, aby simulovali skutočné životné situácie. Naučia tak hráčov nevyhnutne reagovať aj v reálnom živote. (Zdroj)


12

Používanie videohier, ako terapia pre boj s depresiou a ďalšími psychickými problémami u dospievajúcich, sa ukázalo byť účinnejšie než poradenstvo s psychológom.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_12img: betterparentinginstitute.com

Depresia je jeden z psychologických problémov, ktorý sa vyskytuje u dospievajúcich i dospelých. Ovplyvňuje kvalitu života a zvyšuje ich psychický stres. V štúdii uskutočnenej u 168 dospievajúcich detí, bola polovica požiadaná hrať hru SPARX (vytvorená špeciálne pre tento účel) a druhá polovica sa liečila tradičnou terapiou. Prvá polovica bola schopná bojovať s depresiou oveľa rýchlejšie, pričom až 44% účastníkov sa úplne vyliečilo.

Ľudia zabúdajú sami na seba, keď sú ponorení do hry, a to je jedna z dôležitých vecí pri boji proti negatívnemu mysleniu. Vzrušenie z hry môže pomôcť ľuďom bojovať proti nedostatku sebavedomia a pocitu nedostatočnosti. (Zdroj)


13

12-ročný nórsky chlapec dokázal zachrániť seba a svoju sestru pred losom doberaním a predstieraním smrti, čo sa naučil z hrania World of Warcraft.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_13img: nextnature.net / ameranx.com

Hans Jorgen Oslen išiel domov so svojou sestrou, keď nedopatrením vkročili do teritória losa, ktorý na nich začal útočiť. Vtedy Oslen použil vedomosti, ktoré sa naučil z hrania hier.

Keď na nich los zaútočil, Oslen vedel, že prvé čo musí spraviť, je „doberať si“ („taunt“) losa aby sa zameral iba na neho a jeho sestru nechal tak, aby mohla utiecť. „Doberanie“ („Taunting“) je stratégia v hre World of Warcraft, pri ktorej príšeru odlákajú od menej obrnených členov tímu. Keď bol Hans losov cieľ, spomenul si na ďalšiu schopnosť, ktorú sa naučil v leveli 30 z „WoWka“ – predstieranie smrti. Los tak stratil záujem o nehybné telo chlapca a nakoniec odišiel do lesa. Keď bol Hans bezpečne sám, bežal späť domov, aby sa mohol podeliť o svoj zážitok. (Zdroj)


14

Štúdia z Oxfordu naznačuje, že hranie Tetris po traumatickom zážitku znižuje pravdepodobnosť návratu traumatických spomienok tým, že udržiava myseľ sústredenú od znovu-prežívania incidentu.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_14img: ea.com / ibtimes.co.uk

Po traumatickej udalosti majú ľudia tendenciu spomínať si čo sa stalo – či už dobrovoľne ale nedobrovoľne. Vynárajú sa im smutné a nepríjemné spomienky.

Ľudia majú tiež tendenciu podvedome si zvykať na depresiu, pretože môžu cítiť, že nemajú pre čo iné žiť. Tetris je známy tým, že zasahuje do nepríjemných spomienok. Odvádza totiž od nich pozornosť a neumožňuje znovu-prežívanie traumatických zážitkov. (Zdroj)


15

V roku 2005 sa v hre World of Warcraft objavil vysoko nákazlivý vírus, ktorý hráčom uberal body, zabíjal postavy na nízkych leveloch a nútil hráčov opustiť mestá. Incident, známy ako Corrupted Blood, upútal pozornosť epidemiológov a výskumných pracovníkov pre boj proti terorizmu, ktorí sa vďaka nemu naučili, ako by svet reagoval pri epidémii.

201608.05_Vedelisteze_PocitacoveHry_15img: forbes.com

Corrupted Blood bolo kúzlo, ktoré použili dvaja útočníci na hráčov, ktorí vnikli do ich mesta. Efekt mal trvať iba niekoľko sekúnd, avšak kvôli chybe v hre trval dlhšie a dokonca sa začal šíriť na ďalších hráčov a ich miláčikov.

Tento incident spôsobil paniku medzi hráčmi a viedol k vyprázdneniu miest aj napriek snahám o karanténu infikovaných hráčov. Tvorcovia hry po týždni pandémiu opravili vďaka záplatám. (Zdroj)

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.