Ako sám vraví, kedysi bol lekárom striech. Vyštudovaný stavebný inžinier sa snažil vymýšľať zlepšováky v oblasti stavebníctva po celý svoj život. Vrodená kreativita ho neopustila ani na dôchodku a tak sa pred rokmi pustil do výroby hračiek z plastových fliaš a odpadu. Vynálezy Jána Ridega z Veľkej nad Ipľom (okr. Lučenec) dnes poznajú v USA, Austrálii, Nórsku či Taliansku.
Z fliaš si vyrobil plávacie koleso
Jany Pampy, ako ho všetci volajú, sa s PET fľašami prvýkrát stretol pred vyše 20 rokmi na dovolenke v Tunise. „Kamarát mi povedal, že keď som taký vynálezca, aby som niečo vymyslel. Zobral som opasok, na ktorý som prichytil prázdne PET fľaše a keď som išiel do mora, držali ma nad vodou,“ pospomínal usmiaty dôchodca.
Po dovolenke na fľaše zabudol a opäť sa s nimi stretol až po desiatich rokoch. „Inšpiroval ma môj priateľ, profesor Oláh. Z dovolenky na Madagaskare priniesol fotky detí hrajúcich sa s jednoduchými hračkami z odpadu. Bol to pre mňa impulz, aby som sa pustil do výroby hier, ktoré nezaťažia peňaženku a odtrhnú deti od počítača.“
Hry deťom nevyrobí, radšej im ukáže postup
Medzi jeho prvé výmysly patrilo letné osvieženie v podobe jednoduchej sprchy z plastovej fľaše. „Boli to len také zábavky pre deti z dediny. Prvý veľký krok na mojej ceste prišiel pred siedmimi rokmi, kedy ma oslovila Základná škola M. R. Štefánika v Lučenci. Výrobu kreatívnych hier z PET fliaš zaviedli na odporúčanie ministerstva školstva do praktickej výučby,“ povedal Jany Pampy.
Zatiaľ vymyslel vyše dvadsať hier a hračiek, ktoré neustále zdokonaľuje a hľadá im nové spôsoby využitia. Ak sa nová hra deťom páči, ďalšie kusy nevytvorí. Namiesto toho im ukáže, ako si ju môžu vyrobiť. Podľa jeho slov sa tak u najmenších rozvíja nielen motorika, ale aj tvorivosť a zručnosť.
„Deti sa pri hraní dokonca môžu aj niečo naučiť. Napríklad taká obyčajná pingpongová loptička položená vo vrchnáku z plastovej fľaše. Tlakom prsta sa spustí rotácia loptičky a tá zase spustí pohyb uzáveru. Je to klasická fyzika – tlak, rotácia, trenie a sila,“ priblížil vynálezca.
Slovenský rekordman
Jeho hry sa dostali do Knihy slovenských rekordov a od komisára Igora Svítoka dostal okrem certifikátu aj medailu Slovenský rekordman. „Uznali mi dvadsať hier, s ktorými sa dá vymyslieť množstvo herných variácií, rovnako ako napríklad s loptou,“ povedal Jany Pampy.
Pre kreatívneho vynálezcu je úspech zadosťučinením za dlhoročnú snahu. Ako povedal, na hrách z odpadu zarábať nechce a každá finančná strata mu stojí za radosť, ktorú deťom prináša.
„Je to krásny pocit, keď mi zavolajú starí rodičia, že sa vďaka mojim hrám zblížili so svojimi vnukmi a vnučkami alebo keď vidím, ako sa deti dokážu zabaviť a vymýšľať nové spôsoby hrania. Život bez zlepšovania si už ani neviem predstaviť,“ skonštatoval.
Vyrob si a hraj, čas si užívaj, drogy nebantuj!
S hračkami šikovného dôchodcu sa nehrajú len deti v Lučeneckom okrese. Jeho internetovú stránku, na ktorej zverejňuje postupy výroby hier, navštevujú ľudia z viac ako 60 krajín sveta.
„Pred vyše tromi rokmi sme natočili krátky film Nehraj net, skús PET. Režíroval ho mladý talentovaný filmár z Veľkého Krtíša Dominik György a hrá v ňom aj Lenka Stanková známa z televíznej obrazovky. Kvôli záujmu zo zahraničia sme museli spraviť titulky v deviatich jazykoch,“ priblížil.
Aj keď má Jany Pampy, ktorý sa riadi mottom „Vyrob si a hraj, čas si užívaj, drogy nebantuj!“ stále dosť inšpirácie, rád by našiel mladého nástupcu, ktorý prevezme jeho žezlo. Ako na záver dodal, najdôležitejšie je, aby jeho hračky prinášali deťom radosť.