modre oci
Autor
Nezaradené

VIDEO: Dôchodca z juhu Slovenska vyrába hry a hračky z PET fliaš, ocenili ho medailou Slovenský rekordman

Ako sám vraví, kedysi bol lekárom striech. Vyštudovaný stavebný inžinier sa snažil vymýšľať zlepšováky v oblasti stavebníctva po celý svoj život. Vrodená kreativita ho neopustila ani na dôchodku a tak sa pred rokmi pustil do výroby hračiek z plastových fliaš a odpadu. Vynálezy Jána Ridega z Veľkej nad Ipľom (okr. Lučenec) dnes poznajú v USA, Austrálii, Nórsku či Taliansku.

Z fliaš si vyrobil plávacie koleso

Jany Pampy, ako ho všetci volajú, sa s PET fľašami prvýkrát stretol pred vyše 20 rokmi na dovolenke v Tunise. „Kamarát mi povedal, že keď som taký vynálezca, aby som niečo vymyslel. Zobral som opasok, na ktorý som prichytil prázdne PET fľaše a keď som išiel do mora, držali ma nad vodou,“ pospomínal usmiaty dôchodca.

Foto: Autor

Po dovolenke na fľaše zabudol a opäť sa s nimi stretol až po desiatich rokoch. „Inšpiroval ma môj priateľ, profesor Oláh. Z dovolenky na Madagaskare priniesol fotky detí hrajúcich sa s jednoduchými hračkami z odpadu. Bol to pre mňa impulz, aby som sa pustil do výroby hier, ktoré nezaťažia peňaženku a odtrhnú deti od počítača.“

Hry deťom nevyrobí, radšej im ukáže postup

Medzi jeho prvé výmysly patrilo letné osvieženie v podobe jednoduchej sprchy z plastovej fľaše. „Boli to len také zábavky pre deti z dediny. Prvý veľký krok na mojej ceste prišiel pred siedmimi rokmi, kedy ma oslovila Základná škola M. R. Štefánika v Lučenci. Výrobu kreatívnych hier z PET fliaš zaviedli na odporúčanie ministerstva školstva do praktickej výučby,“ povedal Jany Pampy.

Zatiaľ vymyslel vyše dvadsať hier a hračiek, ktoré neustále zdokonaľuje a hľadá im nové spôsoby využitia. Ak sa nová hra deťom páči, ďalšie kusy nevytvorí. Namiesto toho im ukáže, ako si ju môžu vyrobiť. Podľa jeho slov sa tak u najmenších rozvíja nielen motorika, ale aj tvorivosť a zručnosť.

Foto: Autor

„Deti sa pri hraní dokonca môžu aj niečo naučiť. Napríklad taká obyčajná pingpongová loptička položená vo vrchnáku z plastovej fľaše. Tlakom prsta sa spustí rotácia loptičky a tá zase spustí pohyb uzáveru. Je to klasická fyzika – tlak, rotácia, trenie a sila,“ priblížil vynálezca.

Slovenský rekordman

Jeho hry sa dostali do Knihy slovenských rekordov a od komisára Igora Svítoka dostal okrem certifikátu aj medailu Slovenský rekordman. „Uznali mi dvadsať hier, s ktorými sa dá vymyslieť množstvo herných variácií, rovnako ako napríklad s loptou,“ povedal Jany Pampy.

Pre kreatívneho vynálezcu je úspech zadosťučinením za dlhoročnú snahu. Ako povedal, na hrách z odpadu zarábať nechce a každá finančná strata mu stojí za radosť, ktorú deťom prináša.

Foto: Autor

„Je to krásny pocit, keď mi zavolajú starí rodičia, že sa vďaka mojim hrám zblížili so svojimi vnukmi a vnučkami alebo keď vidím, ako sa deti dokážu zabaviť a vymýšľať nové spôsoby hrania. Život bez zlepšovania si už ani neviem predstaviť,“ skonštatoval.

Vyrob si a hraj, čas si užívaj, drogy nebantuj!

S hračkami šikovného dôchodcu sa nehrajú len deti v Lučeneckom okrese. Jeho internetovú stránku, na ktorej zverejňuje postupy výroby hier, navštevujú ľudia z viac ako 60 krajín sveta.

„Pred vyše tromi rokmi sme natočili krátky film Nehraj net, skús PET. Režíroval ho mladý talentovaný filmár z Veľkého Krtíša Dominik György a hrá v ňom aj Lenka Stanková známa z televíznej obrazovky. Kvôli záujmu zo zahraničia sme museli spraviť titulky v deviatich jazykoch,“ priblížil.

Aj keď má Jany Pampy, ktorý sa riadi mottom „Vyrob si a hraj, čas si užívaj, drogy nebantuj!“ stále dosť inšpirácie, rád by našiel mladého nástupcu, ktorý prevezme jeho žezlo. Ako na záver dodal, najdôležitejšie je, aby jeho hračky prinášali deťom radosť.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť