had titulka
Nezaradené

Video: Keď had „hrá mŕtveho chrobáka“

So stresom sa vyrovnáva každý inak a zvieracia ríša nie je výnimka.

V bežnom živote sa stretávame s plachosťou zvierat. Pred pár rokmi internetom preletela senzácia s paralyzovanými ovečkami. Ale už ste niekedy videli hada predstierať smrť?

Presne toto hady robia, keď sú v ohrození (a niet kam újsť). Samozrejme, nerobia to často, a tak je ťažké niečo podobné zachytiť na video.

Autorom nasledujúceho videa je herpetológ Eric Johnson z Mission v Texase, ktorý zachytil hada Drymarchon melanurus erebennus, známeho aj pod miestnym názvom Texas indigo snake. Samotný autor videa bol prekvapený týmto správaním zvieraťa.

Nejde o dokonalé predstieranie (smrti), ale obsiahlo dôležité prvky ako skrútené telo a otvorené ústa.

Týmito slovami expert na hady, Patrick Gregory z kanadskej University of Victoria, potvrdil, že išlo skutočne o predstieranú smrť. Avšak tento had svojimi hereckými vlastnosťami stále zaostáva za inými hadmi.

Napríklad taký Heterodon platirhinos okrem vyššie spomenutých známok smrti, nechá visieť svoj jazyk z ústnej dutiny. Dokonca, počas fingovanej smrti mu z kloaky vyteká tekutina. Za nim nezaostávajú ani naše užovky, Natrix natrix. Tie sa k tomu ešte aj dokážu prevrátiť na chrbát, čím odhaľujú zraniteľnú brušnú stenu.

Tento stav netrvá dlho, had sa preberie a snaží ujsť. A nedeje sa to len v prírode, ale i v ambulancii veterinárnych lekárov, ktorí vždy fingovanú smrť prekuknú a neraz upokojujú bezradných začínajúcich chovateľov hadov. 🙂

img:Titulná foto – via pmdvod.nationalgeographic.com

.src

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť