modre oci
zubacka.sk
Nezaradené

VIDEO: Ozubnicová železnica v Tisovci patrí k európskym unikátom

Boli ste už niekedy v Tisovci? Malé mesto ležiace v Muránskej planine sa pýši lákavou turistickou atrakciou a kultúrnou pamiatkou – ozubnicovou železničnou traťou.

Trať vznikla v roku 1986 a v novembri tohto roku oslávila 120. výročie. Slúžila pre potreby hutníckeho priemyslu i na presun ľudí. Keďže jej pôvodné ozubnicové zariadenie prežilo obdobie útlmu výroby železa v druhej polovici 20. storočia, mohla sa železnica stať v roku 2008 kultúrnou pamiatkou.

img: zubacka.sk

Ozubnicovú železnicu na prvý pohľad rozoznáte vďaka ozubenému hrebeňu. Spolu s ozubeným kolesom na rušni tento systém pomáha pri prenose ťažnej sily najmä v miestach so stúpaním.

img: zubacka.sk

Z Tisovca do Pohronskej Polhory a naspäť sa na tejto trati dostanete aj v súčasnosti. Okrem historických vlakov na nej premáva aj parný ozubnicový rušeň vyrobený v roku 1908. Ten zachránili zo šrotoviska v Rumunsku a partia nadšencov z občianskeho združenia Zubačka ho obnovila.

Na trati dlhej 16 kilometrov, ktorá sa považuje za európsky unikát, sa nachádza 786-metrový tunel, mosty, dva viadukty a výškový rozdiel vyše 300 metrov. Jej okolie vypĺňa nádherná príroda.

img: zubacka.sk

Milovníkov vlakov a železníc určite poteší aj možnosť navštíviť múzeum priamo na železničnej stanici v Tisovci. Nájdete tam panely venované histórii ozubnicovej železnice a jej záchrane, kútik železničných tratí a stavieb s ukážkou železničného zvršku vrátane pôvodného ozubnicového zariadenia či rovnošaty.

img: zubacka.sk

Ak by ste si takú jazdu chceli vyskúšať, musíte pozorne sledovať „cestovné poriadky“. Zubačka totiž slúži ako turistická atrakcia a premáva len počas vyhradených termínov.


.src1, .src2

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť