modre oci
Jednohubky

Vieme, ako budú vyzerať domy na Marse

Ľudia už nenavrhujú len domy v dedinách, mestách či veľkých metropolách, ale aj na Marse.

NASA počas tohto roka vyhlásila súťaž o návrh domu na Marse a nedávno boli vyhlásené prvé tri miesta víťazov. Všetky príbytky mali byť zhotovené pomocou 3D tlačiarne. Prvé miesto domu na červenej planéte získal návrh od Team Space Exploration Architecture a Clouds Architecture.

Návrhári týchto príbytkov sa museli popasovať hneď s niekoľkými problémami. Prvým bolo potrebné vyriešiť vysoký stupeň radiačného žiarenia na povrchu planéty. Doterajšie pokusy vytvoriť vhodné obydlie riešili problém ich umiestnením do podzemia, pod zemou sa ale, pravdepodobne, nachádzajú látky škodlivé pre zdravie človeka. Nový návrh domu zhotoveného z ľadu sa zbavil oboch problémov. Stavba pokrytá ľadovou vrstvou neprepúšťa radiačné žiarenie smerom dnu, ale zároveň umožňuje prestup svetla. Ľad na dome by bol obalený priehľadnou nafukovacou špeciálnou membránou, ktorá udrží jeho stabilitu v prostredí a teploty pod nulou počas celého roka zabránia jeho roztopeniu.

Podľa návrhu by malo byť jadro modulu dovezené na Mars celé. Po pristátí by sa pomocou 3D tlačiarne vytlačili základy celej stavby. Tento dom počíta s niekoľkými poschodiami a súkromnými aj spoločnými priestormi. Dostatok kyslíka zabezpečuje záhrada s hydroponicky pestovanými rastlinami (len s použitím vody). Ľudia tak budú môcť vyjsť z vnútra modulu do atmosféry Marsu bez použitia špeciálnych oblekov a atmosféra zostane nekontaminovaná človekom. Poslednou fázou bude príchod budúcej posádky.

Arch2O-SEArchClouds-AO-TheMarsIce-House-04-e1446675746647

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť