Nezaradené

Vieme ako delfíny vidia sonarom: prvá fotka z pohľadu delfínov

Že delfíny vidia svet okolo seba inak ako my ľudia, vie každý. Väčšie deti už vedia aj o tom, že delfíny vidia svet pomocou zvuku – teda svojim sonarom. Ale ako to skutočne vyzerá z pohľadu delfína, to zistili vedci len nedávno.

Prišli na to morskí biológovia z USA a Veľkej Británie, ktorí pracujú na projekte SpeakDolphin. Tím vedený Jackom Kassewitzom k tomu využil prístroj nazvaný Cymascop. Ide o systém, ktorý umožňuje nahrávať a potom izolovať zvukové vlny vydávané sonarom. Potom prístroj prevedie tieto dáta na 3D objekt a následne ho upraví pomocou vylepšenia fotografie. Dokonca po pripojení na 3D tlačiareň môže celý objekt vytlačiť.

Na pochopení systému komunikácie delfínov pracujeme dlhšie ako desaťročie. Na samotnom počiatku výskumu sme zistili, že delfíny dokážu rozpoznať rôzne objekty len podľa nahrávky echolokácie iných delfínov. A to s presnosťou na 92 ​​percent! Potom sme začali zisťovať, čo je vlastne v týchto vlnách zakódované, „vysvetľuje Kassewitz.

Pôvodná fotografia a verzia po úprave

1317597_jak-delfini-vidi-cloveka-pred-po-uprave_image_620

Na experimente sa významne podieľala delfínia samica menom Amaya, ktorá zameriavala svojím sonarom potopeného plavca. Medzitým boli tieto vlny nahrávané pomocou ponorených mikrofónov. Človek sa potápal bez kyslíkového prístroja, aby bubliny z neho neovplyvnili výsledky.

A výsledok bol úžasný. Ukázalo sa, že delfíny naozaj pomocou sonaru veľmi dobre „vidia“, kvalita obrazu je špičková. „Prvýkrát v dejinách vieme, ako morské cicavce vidia v kalných vodách pomocou zvuku,“ opisuje výsledky experimentu Kassewitz.

Vedci, ktorí sa na štúdii podieľajú, veria, že sa im v ďalšej fáze experimentov podarí odhaliť, akým spôsobom echolokácia funguje ako „jazyk“, pomocou ktorého medzi sebou delfíny komunikujú.

313470_delfini-zivot-pod-hladinou_image_620x349

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť