Jednohubky

Majú ženy a muži odlišné mozgy?

V polovici 19. storočia vedci tvrdili, že môžu spoznať pohlavie jedinca púhym pohľadom na mozog vybratý z jeho hlavy. Nová štúdia však tvrdí niečo iné.

Podľa vedcov mozgy nemusia jednoznačne zapadať do „mužskej“ alebo „ženskej“ kategórie. Mozgy nás všetkých zdieľajú rovnaký vzorec foriem, z ktorých niektoré sú bežnejšie u mužov a iné u žien, zatiaľ čo ďalšie sú bežné u oboch pohlaví. Vedci pomocou snímok ľudského mozgu začali pátrať po odlišnostiach z hľadiska pohlavia. A zaznamenali mierne rozdiely. Muži napríklad mávajú v priemere väčšiu oblasť mozgu zodpovednú za emócie.

S využitím existujúcich snímok mozgu z magnetickej rezonancie skúmali vedci viac ako 1400 jednotlivcov. Zistili napríklad, že oblasť mozgu spojená s pamäťou, je zvyčajne väčšia u mužov ako u žien. Vo všetkých oblastiach však existujú podobnosti. Vedci počas štúdie zistili, že väčšina mozgov je vlastne akousi mozaikou mužských a ženských štruktúr. Len veľmi málo mozgov – od nuly do ôsmich percent – obsahovalo výhradne mužské alebo výhradne ženské štruktúry.

,,Nedáva zmysel hovoriť o mužskej podstate a ženskej podstate,“ povedala vedkyňa a dodala: ,,Neexistuje zrejme nikto, kto má všetky mužské charakteristiky, rovnako ako nie je nikto, kto by mal všetky ženské charakteristiky. A ak niekto taký skutočne existuje, potom je veľmi, naozaj veľmi ťažké ho nájsť,“ dodala.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť