Ak by sme mali spomenúť jednu vec, ktorú pri varení každodenné používame, určite by nejeden z nás spomenul varešky. Či už používaš drevené alebo plastové varešky o obe sa treba starať, aby boli hygienické čisté a vhodné na ďalšie použitie.
Častokrát sa stáva, že po klasickom umytý len so saponátom ostanú varešky, hlavne tie drevené, zapáchajúce alebo fľakaté od potravín.
Ako poriadne vyčistiť varešky ?
Drevené varešky
Možno nevieš o tom, že ak používaš pri varení drevené varešky, je treba ich aspoň raz za 2 týždne až mesiac poriadne vydezinfikovať. Je to hlavne kvôli tomu, že niektoré baktérie či nečistoty sú odolnejšie a pri klasickom umývaní sa nemusia zmyť.
Už naše babky vedeli, že vyvarenie drevených varešiek je skvelý nápad, ako ich poriadne vyčistiť a zbaviť baktérií aj zápachu. Nebude to nič zložité, jediné čo musíš urobiť je, že do veľkého hrnca napustíš toľko vody, aby sa do nej varešky dali úplne celé ponoriť. Keď voda začne vrieť, do hrnca vlož drevené varešky a nechaj ich tam do 5 minút. Dostatočne horúca voda zabije aj odolnejšie či viac zažraté baktérie.
Ak drevené varešky, ktoré používaš pri varení ostali po nejakom jedle zapáchať, pridaj do vody sódu bikarbónu alebo ocot. Ak už voda začne vrieť, pridaj do nej 2-3 polievkové lyžice octu alebo 1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny.
Tieto ingrediencie majú skvelé vlastnosti dezinfikovať rôzne materiály a tiež pohlcujú a neutralizujú zápachy na akomkoľvek povrchu či materiály. Po vyvarení ich opláchni pod čistou vodou aby na nich neostali stopy po octe či sóde bikarbóne. Pre lepšiu ilustráciu, ako by si ich mal vyvariť, ti nižšie pridávame aj video.
Varešky nenechávaj vo vode variť príliš dlho, aby drevo neprasklo. Ak sa ti varešky po vyvarení zdajú veľmi suché môžeš ich natrieť potravinovým olejom, ktorý nájdeš doma. Daj si však pozor, aby si varešku natrel tenkou vrstvou, aby vareška neostala lepkavá.
Plastové varešky
Varešky vyrobené z plastu sa čistia o niečo jednoduchšie. Postačí, ak ich po každou použití poriadne vyčistiť pod teplou tečúcou vodou s použitým čistiaceho prostriedku na riad.
Ak ti po nejakom jedle ostane na týchto vareškách zápach alebo silné škvrny, ktoré nejdú vyčistiť vodou a saponátom, tak aj na tento materiál použi sódu bikarbónu. Na varešku nasyp sódu bikarbónu, nechaj pár minút odstáť a následne ich prečisti jemnou kefkou alebo špongiou na riad.
Ak na vareške aj tak ostanú mastné škvrny. môžeš ich podobne ako tie drevené namočiť do vody s pridaním sódy bikarbóny. Avšak pri plastových vareškách si musíš dať pozor, aby voda nebola veľmi horúca, aby sa varešky nezdeformovali. Kvôli nižšej teplote vody ich nechaj ponorené vo vode 15-20 minút, aby sa poriadne vydezinfikovali.
Nezabudni, že varešky majú svoju životnosť a pri pretrvávajúcom zápachu, alebo škvrnách je treba varešky nahradiť novými.