biely povlak na hline v kvetinaci_2
Zdroj: Vedelisteze.sk
Domácnosť, Jednohubky

Vieš, čo je tento biely povlak na hline v kvetináči? Pozri sa, ako predídeš jeho tvorbe!

Zimné obdobie prináša nielen mrazivé teploty, ale aj zmenu klímy v našich domácnostiach. S cieľom udržať teplo vo vnútri, obmedzujeme vetranie, čo vedie k zadržiavaniu vlhkosti v interiéri.

Táto nadbytočná vlhkosť v kombinácii s nedostatočným prísunom čerstvého vzduchu vytvára prostredie, v ktorom sa ťažšie dýcha nielen ľuďom, ale i našim izbovým rastlinám.

V zimnom období sa vo všeobecnosti odporúča rastliny polievať menej, no aj napriek tomu sa môže stať, že vysoká vlhkosť vzduchu ovplyvní substrát a spôsobí jeho viditeľné zmeny a tak mnohokrát na jeho povrchu objavíme biely povlak, ktorý je jasným signálom, že došlo k zmenám v mikroklíme substrátu. Ako však tvorbe bieleho povlaku môžeme efektívne zabrániť, aby boli naše rastliny v dobrej kondícii aj po zime? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu s webom aerifyplants.com.

izbova rastlina
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vysoká vlhkosť nie je jedinou príčinou bieleho povlaku!

Biely povlak na povrchu substrátu izbových rastlín je mnohým pestovateľom izbových rastlín dobre známy a najčastejšie je tvorený plesňou, ktorá vzniká v dôsledku kombinácie nadmernej vlhkosti, nedostatočnej cirkulácie vzduchu, ale aj zloženia samotného substrátu a jeho kvality.

biely povlak na hline v kvetinaci_4
Zdroj: Vedelisteze.sk

Príčiny tvorby plesní v substráte sú rôznorodé a jednou z hlavných príčin je nadmerná závlaha, pri ktorej sa substrát nemá šancu dostatočne vysušiť. Takto neustále vlhký povrch je ideálnym prostredím pre množenie mikroskopických húb, ktoré sú zodpovedné za tvorbu plesne.

Situáciu môžeme ešte zhoršiť nedostatočnou cirkuláciou vzduchu v miestnosti a to najmä v zimných mesiacoch, kedy menej vetráme. Vlhkosť však nemusí byť jediným vinníkom, rovnako aj starší alebo nekvalitný substrát obsahujúci vysoký podiel organických látok sa môže rozkladať, čo len podporuje rast plesní a vznik bieleho povlaku.

Čo sa stane, ak budeme tento jav ignorovať?

Samotný biely povlak  a jeho prítomnosť v kvetináči nie je pre rastliny výslovne škodlivý, no môže nepriaznivo ovplyvniť ich prostredie. Ak sa jeho výskyt rozhodneme ignorovať, môže to viesť k zhoršeniu kvality substrátu, oslabeniu koreňového systému rastlín a celkovému stresu rastlín.

Riešenie je pritom pomerne jednoduché, stačí, aby sme postihnutú časť zeminy mechanicky odstránili a nahradili ju novou a čistou zeminou. Ideálne je, aby mal kvetináč vo svojej spodnej časti otvory na odtok prebytočnej vody.

Najlepším spôsobom, ako môžeme  vysokej vlhkosti substrátu zabrániť, je, aby sme rastliny zalievali iba vtedy, keď je substrát na dotyk suchý a vodu liali vždy iba do misky, z ktorej si rastlina vezme vodu cez otvory v kvetináči podľa svojej potreby.

Pomôžme rastlinám zbaviť sa plesne prírodnou cestou!

Okrem vyššie spomenutých spôsobov vieme rastlinkám pomôcť i prípravkami, ktoré bežne nájdeme v našej domácnosti. Škorica je perfektný pomocník v boji proti plesniam. Stačí, aby sme povrch substrátu jemne posypali vrstvou čistej mletej škorice na miestach, kde sa objavila pleseň. Treba si však dať pozor, aby bola vrstva škorice skutočne jemná, pretože príliš hrubou vrstvou by sme mohli substrát „zadusiť“ a efekt by sa nedostavil. Škorica je prirodzený prostriedok na prevenciu plesní a pomáha znižovať šírenie už existujúcej plesne.

Okrem škorice môžeme použiť roztok vody a bieleho octu na ošetrenie postihnutého povrchu hliny. V tomto prípade zmiešame 1 diel bieleho octu a 3 diely vody a postrekom aplikujeme na povrch hliny, kde sa vyskytla pleseň. Rovnako však treba dať pozor, aby sa roztok neaplikoval v nadmernom množstve, aby sme substrát príliš nepremočili.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.