Niekedy sa ani nenazdáš a na svojom tele nájdeš nové malé kožné výrastky, ktoré sa objavili znenazdajky. Papilómové výrastky sú malé, ale často nepríjemné hrbolčeky na koži, ktoré trápia čoraz viac ľudí. Čo sú vlastne papilómy, ako vznikajú a je možné sa ich bezpečne zbaviť? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie spolu s webom health.com.
Vo svojej podstate ide o nezhubné kožné výrastky spôsobené ľudským papilomavírusom, skrátene HPV, ktorý má viac ako 100 kmeňov. Tento vírus sa môže prenášať kontaktom s infikovanou kožou či dokonca spoločným používaním predmetov, ako sú uteráky alebo žiletky. Papilómy sa často objavujú na krku, tvári, v podpazuší alebo na chodidlách a okrem estetického hľadiska môžu spôsobiť diskomfort, najmä keď sa často trú o oblečenie alebo doplnky, ako sú šperky či kusy oblečenia. Výrastky sú okrúhle a mäkké a sú väčšinou veľké niekoľko milimetrov.
Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov nie sú papilómy nebezpečné a často sú považované len za kozmetický problém.
Majú papilómy všetci?
Papilómové výrastky môžu vzniknúť prakticky u každého, no niektorí ľudia sú náchylnejší, najmä tí so slabším imunitným systémom. Stres, nedostatok spánku alebo prekonané choroby môžu znižovať imunitu, čo vytvára ideálne podmienky pre HPV infekciu. Vírus sa usídli v bunkách kože, kde spôsobí ich nadmerný rast, čím vznikajú papilómy. Tento proces sa môže zrýchliť, ak si v častom kontakte s infikovanými osobami alebo máš zníženú ochrannú vrstvu kože.
Len pre zaujímavosť, odhaduje sa, že každý druhý dospelý človek sa s týmto problém stretne aspoň raz za život.
Dá sa týchto výrastkov zbaviť?
Treba povedať, že neexistuje pre nich žiadna špecifická liečba, dajú sa ale odstrániť.
Existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť papilómov a každý z nich má svoje výhody. Napríklad kryoterapia využíva tekutý dusík na zmrazenie výrastku, po pár dňoch odumretý výrastok jednoducho odpadne. Ak preferuješ precízny zásah, laserová terapia ponúka takmer bezbolestné odstránenie papilómu pomocou laserového lúča.
Pre tých, ktorí chcú ísť na istotu, je chirurgické odstránenie skalpelom rýchlou a efektívnou voľbou, no vyžaduje zásah odborníka. Ak hľadáš niečo jednoduchšie na doma, na trhu sú dostupné rôzne prípravky obsahujúce kyselinu salicylovú, tá dokáže výrastok postupne zredukovať, hoci môže trvať niekoľko týždňov, kým dosiahneš výsledky, približuje web sciencedirect.com.
Nie všetky výrastky sú papilómy
Samozrejme, nie každý výrastok kože, musí byť hneď papilóm. Malé početné kožné výrastky sa môžu objaviť v dôsledku častého trenia alebo podráždenia kože, najmä v oblastiach, kde sa koža trie o seba, ako sú podpazušie, krk, slabiny alebo kožné záhyby.
Ľudia s nadváhou alebo obezitou sú na ne náchylnejší, pretože majú viac kožných záhybov, kde môže dochádzať k podráždeniu a poteniu. V takýchto podmienkach vznikajú malé nezhubné výrastky podobné papilómom, ktoré nie sú spôsobené HPV, ale mechanickým trením kože.
Aj keď tieto kožné výrastky nie sú priamo spôsobené vírusom, môžu sa pri chronickom podráždení zväčšovať a ich odstránenie je často kozmetickým riešením alebo prevenciou proti ďalšiemu podráždeniu či infekcii.