mravcenie v ruke
Jednohubky, Ľudské telo

Vieš, čo ti chce telo povedať mravčením v ruke po tom, ako ti stŕpne? Telo ti tým toto signalizuje

Určite sa ti to už stalo, ľahol si spať a neskôr si sa zobudil a v tvojej ruke brnelo, resp. si mal pocit mravčenia, lebo si si ju priľahol. Deje sa to pomerne často. Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, čo sa schováva za týmto mravčením v ruke? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu nižšie.

Je mravčenie v ruke nebezpečné?

Ako sme už vyššie spomenuli, ide o bežný jav, s ktorým sa môžeš stretnúť na „dennom poriadku“. Inými slovami, brnenie v ruke po stŕpnutí je veľmi bežný a neškodný jav. Nemusíš sa preto báť, že by si prišiel o ruku.

Aby došlo k závažnému poškodeniu tvojej ruky, tak by muselo dôjsť k dlhodobému prerušeniu prietoku krvi. Tvoje telo má ale ochranné mechanizmy, aby si tomuto predišiel. Ak by išlo do „tuhého“, telo automaticky reaguje tým, že ťa „prebudí“ alebo ťa prinúti zmeniť polohu, čím sa prietok krvi obnoví.

„ Aby došlo k strate končatiny, muselo by dôjsť k ischemickému poškodeniu tkaniva, čo znamená, že tkanivo by muselo zostať bez kyslíka a živín po extrémne dlhý čas.“

Čo spôsobuje mravčenie v ruke?

Prejdime teraz ale k tomu, čo vlastne toto brnenie spôsobuje. Pocit mravčenia sa najčastejšie vyskytuje, keď dôjde k dočasnému stlačeniu nervov alebo prerušeniu prietoku krvi. Typickým príkladom je už vyššie spomínaná situácia, keď si ľahneš na ruku počas spánku a neskôr sa zobudíš, približuje web clevelandclinic.org.

Parestézia, ako sa tento stav odborným jazykom nazýva, je teda v podstate spôsobená tlakom na nervy, čo dočasne obmedzuje ich schopnosť prenášať impulzy. Keď zmeníš pozíciu a tlak na nervy pominie, nervy sa opäť „zobudia“ a začnú normálne fungovať. Tento proces, kým sa nervy vrátia do bežného stavu, sprevádza pocit mravčenia.

Aký význam má tento proces pre ľudské telo?

Možno sa teraz pýtaš, aký má tento pocit zmysel pre tvoje telo. Jeho primárnym cieľom je, že slúži ako varovný signál. Tento pocit informuje telo, že niektoré jeho časti – najčastejšie nervy alebo krvné cievy – sú pod tlakom alebo stlačené. Ako sme už vyššie spomenuli, aby došlo k poškodeniu tvojej ruky, tak by si musel na nej ležať bez zmeny polohy dlhé hodiny. Brnenie ťa ale upozorní, že niečo nie je v poriadku, a že by si mal zmeniť polohu, aby ste zabránilo dlhodobému poškodeniu​.

Ak by tento varovný systém neexistoval, mohlo by dôjsť k dlhodobej kompresii, čo by mohlo viesť k poškodeniu nervov a tkaniva, zníženiu citlivosti alebo dokonca k trvalému oslabeniu svalov.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.