Nie je žiadnym tajomstvom, že plasty predstavujú globálny problém. Presnejšie povedané, najväčším problémom je plastový odpad, ktorý sa hromadí v životnom prostredí a ohrozuje ekosystémy. To však nie je celý problém. Plasty sú dnes doslova všade. Od oceánov až po vzduch, ktorý dýchame. Dokonca aj ľudské telo nie je výnimkou. Výskumy potvrdili prítomnosť mikroplastov v krvi, pľúcach, tráviacom trakte a ďalších orgánoch.
Možno sa teraz pýtaš, ako sa tieto plasty dokážu dostať napríklad do ľudského tela. Mikroplasty sa do nášho organizmu dostávajú rôznymi spôsobmi. Napríklad cez jedlo, vodu, vzduch, ale aj kontaktom s predmetmi bežnej dennej potreby. Jedným z najčastejších zdrojov sú plastové obaly, v ktorých sú balené potraviny.
Napríklad zahrievanie jedla v nevhodných plastových obaloch môže uvoľňovať chemické látky, ako sú ftaláty či bisfenol A (BPA), a dokonca aj drobné čiastočky plastov. Tieto látky následne prenikajú do jedla a cez tráviaci systém aj do nášho tela.
Výrobcovia vo všeobecnosti majú povinnosť, ak používajú plastové obaly, napríklad na balenie potravín, označovať ich rôznymi značkami. Málokto ale vie, čo znamenajú. Mimochodom, vedel si, že aj párky sú často balené do črievka, v ktorom ich nemôžeš variť? Dôvodom je, že sú balené do plastov, ktoré uvoľňujú látky, keď sú zahriaté na bod varu vody.
Prejdime ale teraz k téme, čo znamenajú jednotlivé značky na plastových obaloch. Poďme sa na tieto značky pozrieť spolu s portálom uvzsr.sk (pozn. Úrad verejného zdravotníctva SR).
Čo znamenajú značky na plastových obaloch?
Poďme sa postupne pozrieť na rôzne typy značiek, s ktorými sa môžeš bežne stretnúť na plastových obaloch.
Obal alebo výrobok je určený na styk s potravinami
- nemusí byť uvedený, ak je v názve výrobku jasne určený účel použitia – styk s potravinami (napr.
dóza na potraviny, dojčenská fľaša atď.). - nemusí byť uvedený, ak je výrobok svojim vzhľadom jasne určený na styk s potravinami (napr.
polievková lyžica, pohár, miska,..).
Materiálové zlozenie plastov
- PETE/PET – polyetyléntereftalát
- HDPE – polyetylén vysokej hustoty
- V – polyvinylchlorid
- LDPE – polyetylén nízkej hustoty
- PP- polypropylén
- PS – polystyrén
- Other (pozn. ďalšie) – iné typy plastov (napr. PC – polykarbonát)
Pri týchto znakoch by si mal vedieť, že neposkytujú žiadne informácie o bezpečnosti plastového obalu alebo výrobku. Ďalej, že číslo v trojuholníku v žiadnom prípade neznamená počet použití. Taktiež by si mal vedieť, že väčšina plastov (napr. PET fľaše, menu boxy, poháre, kelímky) sú určené na jednorazové použitie a v žiadnom prípade sa nesmú používať opakovane, približuje úrad.
Určené na umývanie v umývačke riadu
Ak uvidíš na plaste symbol nižšie, tak ho môžeš bez obáv umývať v umývačke riadu.
Plasty s týmto symbolom môžeš zohrievať v mikrovlnke
Plast so symbolom nižšie môžeš zohrievať v mikrovlnke.
Symbol, ktorý hovorí, že plast je určený na skladovanie pri teplotách mrazu
Ak uvidíš symbol nižšie, tak tento plast môžeš bez obáv spolu s potravinami skladovať v mrazničke.
Plasty označené týmto symbolom sú určené pre určitý teplotný rozsah, pri ktorom je ich použitie bezpečné
Neoficiálne plastové symboly
BPA je skratka pre chemickú zlúčeninu bisfenol A, ktorá sa používa na výrobu polykarbonátových fliaš (označených na obale symbolom PC alebo číslom 7). Mimochodom, ak by si nevedel, tak bisfenol A je od roku 2011 zakázaný na výrobu PC dojčenských fliaš, na výrobu PC pohárov a fliaš pre dojčatá a malé deti i do 3 rokov veku, pričom pre iné obaly a výrobky nesmie špecifický migračný limit pre BPA presiahnuť 0,05 mg/kg potraviny.
Poznal si tieto symboly, s ktorými sa môžeš stretnúť na plastových obaloch? Daj nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.