Sú ľudia, ktorí si nevedia predstaviť ráno bez šálky kávy. Či už cestujú do práce alebo majú pokojne ráno doma, nad kávou rozmýšľajú hneď po prebudení. Existuje však mnoho článkov o tom, že čas pitia kávy dokáže ovplyvniť tvoj deň. Je to pravda alebo tomu tak nie je?
Možno aj ty veríš tomu, že ranná šálka kávy tá postaví na nohy, aj keď si nevstal správnou nohou z postele. Ak máš doma inteligentný kávovar, vieš si dokonca prednastaviť čas, kedy budeš mať kávu pripravenú na pitie ešte skôr, ako sa vôbec postavíš z postele. Vedci sa už dlhé roky snažia upresniť to, či je vhodné piť kávu hneď ráno alebo treba počkať do obeda. Zatiaľ sme ich presnú odpoveď nedostali.
Anthony DiMarino však pre portál health.clevelandclinic.org uvádza, že neexistuje nič také ako správny čas na pitie kávy.
Pitie kávy ráno
Áno, je to tak! Šálka kávy hneď ráno ti môže prebudiť sa. Kofeín totiž zvýši množstvo kortizolu v tvojom tele. Tvoje telo po prebudení uvoľňuje tento hormón tiež známy ako stredový hormón, aby sa tvoje telo prebudilo zo spánku, vypitím kávy ho ešte viac zvýšime. Ak by si chcel ale účinok kávy maximalizovať, tak sa odporúča dať si šálku niekedy medzi 9:30 až 11:00, keď hladina kortizolu začína prirodzene klesať.
Niektorým ľuďom však táto vysoká dávka kortizolu hneď na ráno nemusí robiť dobre a môže im spôsobiť úzkosť, podráždenosť či nervozitu. Ako hovorí DiMarino „citlivosť alebo vnútorná reakcia každého na kofeín je iná“.
Vysoká hladina kortizolu počas celého dňa spôsobená stresom alebo veľkým množstvom kofeínu však môže spôsobiť poškodenie buniek, cukrovku, priberanie, srdcové či iné zdravotné problémy.
Pitie kávy v noci
Ak v tvojej práci nemáš nočné smeny alebo nemusíš vydržať dlho hore, nemal by si piť kávu večer. Kofeín má totiž dĺžku rozpadu polovice dávky šálky kávy od 2 do 10 hodín v závislosti od tvojho metabolizmu. Niektorí ľudia však majú duplicitný gén, ktorý rozkladá kofeín a tak ho ich telo spracuje rýchlejšie.
Kedy je najlepší čas na pitie kávy
Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, kedy je najlepší čas na pitie kávy. Avšak z už vyššie uvedených informácií môžeš vedieť, že ak si dáš kávu ráno, respektíve do obeda, dokáže ti to pomôcť naštartovať tvoje telo fungovanie počas dňa.
Mnoho z nás si nájde čas aj na poobednú kávu, ktorá nás naštartuje po obednom útlme. Aj táto šálka kávy ti môže pomôcť povzbudiť tvoje telo, ak si ju dáš okolo 14-15 hodine poobede. V tomto čase dochádza totiž k prirodzenému útlmu energie, ktorý sa často dostaví po obede. Tento stav, známy ako popoludňajší útlm, je spôsobený zvýšenou aktivitou tráviaceho systému a poklesom hladiny cukru v krvi po jedle. Káva v tomto čase dokáže stimulovať organizmus, zvýšiť bdelosť a podporiť sústredenie, čo ocenia najmä tí, ktorí potrebujú popoludní pracovať alebo študovať.
Okolo 14:00 dochádza aj k prirodzenému poklesu hladiny kortizolu, hormónu, ktorý reguluje našu energiu a bdelosť. To je aj dôvod, prečo môžeš mať po obede pocit únavy.
S kofeínom by si to však nemal preháňať a uvedomiť si, že to nie je náhrada stravy, ale čas kedy si kávu dáš je len na tebe. Mimochodom, ak by ťa zaujímalo, koľko kávy je už veľa, dovoľ nám, dať ti do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobne.