Vyprážaný syr niekto miluje a druhý ho zas nenávidí. Na čom sa ale bezpochyby všetci zhodneme, je, že ide o národný fenomén a to hlavne na Slovensku a v Česku. Mnohí dokonca vyprážaný syr pokladajú za národne jedlo, hoci syr sa vypráža napríklad aj v Taliansku či Grécku, hranolky pochádzajú z Belgicka a tatárku vymysleli vo francúzsku.
Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, kam až siaha história vyprážaného syra a kto ho vynašiel? Poďme sa do tejto témy ponoriť spolu nižšie.
Kam až siaha história vyprážaného syra?
História vyprážaného syra siaha najmenej do konca 14. storočia do stredovekého Francúzska, keď sa objavil v kuchárke Le Ménagier de Paris. Syr v tom čase obaľovali do zmesi vaječných žĺtok, múky a vína.
Napriek tomu ale, pôvod vyprážania syra je pravdepodobne oveľa starší. Počiatky vyprážaného syra možno vystopovať do doby starovekého Ríma, píše web thedailymeal.com. Hovoríme teda o rokoch okolo 27 pred n. l. – 476 n. l.. Znamená to, že na obdobe dnešného vyprážaného syra, si pochutili aj gladiátori.
Je skutočne zvláštne myslieť na to, že dnes robíme niečo veľmi podobné, čo robili ľudia niekoľko tisíc rokov dozadu. To ale aspoň dokazuje, že keď je niečo jednoducho dobré, tak to prežije všetko. Neodbočujme ale ďaleko od témy.
Vyprážaný syr ale nevolali tak, ako ho voláme my. Rovnako mal aj odlišnú podobu. Rímska verzia tejto dobroty sa volala „globuli“. Išlo o kúsok čerstvého syra, ako je napríklad Ricotta, ktorý sa vytvaroval spolu s ďalšími ingrediencie do tvare guličky a následne sa obalil do „Alice“, čo je kukuričná múka. Tento syr často napichovali na paličku a potom nasledovalo smaženie. Finálny produkt sa často ešte obalil do medu a posypal sa makom.
Kedy vznikla dnešná podoba vyprážaného syra
Hoci vyprážaný syr má staroveké korene, moderný koncept, ako ho poznáme dnes, sa začal formovať až v 20. storočí. Teda pomerne nedávno. V strednej Európe, konkrétne v Československu, sa vyprážaný syr stal ikonickým jedlom po druhej svetovej vojne.
Ak by sme chceli pozrieť na históriu vyprážaného syra, tak podľa niektorých zdrojov, sme sa s ním mohli v Československu stretnúť v roku 1936 a to konkrétne v reštaurácii Šroubek, približuje YouTube kanál What the Fact?. Stopercentne ho ale nájdeme už v normách „Varíme podle Norem: Praktický kuchár“ z roku 1953, kde je recept na vyprážaný ementál a gorgonzola, ktorá sa podávala zabalená v slaninke.
Zaujímavosťou rovnako je, že pokrm patril hlavne do luxusnejších podnikov a išlo o predkrm. Populárnym sa u nás vyprážaný syr stal až v 60. rokoch, kedy sa obaľoval syr známy ako Moravský bochník. Išlo o lacnejšiu alternatívu k ementálu. Okrem iného, jedným z dôvodov, prečo sa vyprážaný syr stal tak populárnym, je, že v tej dobe bol pomerne obmedzený prístup k mäsu. Neskôr, keď sa automatizovala výroba polotovarov, tak Moravský bochník bol nahradený eidamom. Mimochodom, išlo jeden z mála pokrmov v tom čase, ktorý bol vegetariánskym na našom trhu.