modre oci
Jednohubky, Zaujímavosti

Vieš, prečo nikto nikdy nenašiel ľudské pozostatky v Titanicu? Odpoveď ťa prekvapí!

Pravdepodobne si už v správach videl nejednu správu, že sa na mori potopila loď a prebiehajú záchranné akcie. Častokrát ľudí, ktorí sa utopili počas havárie, nájdu potápači aj niekoľko dní či týždňov potom. Zaujímavosťou ale je, že v prípade Titancu, ktorý klesol na dno Atlantiku v roku 1912, pričom zahynulo cez 1 500 ľudí, žiaden potápač od objavenia vraku v roku 1985 nikdy nenašiel žiadne ľudské pozostatky. Rozmýšľal si niekedy, ako je to možné? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu s webom cruisemummy.co.uk.

Toto hovoria populárne konšpiračné teórie

Na túto tému vzniklo viacero konšpiračných teórií. Jedna teória napríklad hovorí, že Titanic nebol len luxusnou osobnou loďou, ale mal slúžiť na tajnú vojenskú operáciu. Niektorí veria, že loď prevážala citlivé vojenské materiály, ktoré museli byť ukryté alebo zničené. Keď sa Titanic potopil, údajne boli vykonané tajné operácie na odstránenie všetkých dôkazov, vrátane tiel cestujúcich a posádky.

Ďalšou populárnou, ale menej serióznou teóriou je, že ľudské telá boli odstránené alebo zničené veľkým morským predátorom alebo tajomnou morskou príšerou.

Spomenúť môžeme ešte ďalšiu konšpiračná teóriu, ktorá tvrdí, že Titanic nebol skutočne Titanic, ale jeho sesterská loď Olympic. Podľa tejto teórie došlo k poistnému podvodu a telá boli odstránené, aby sa zabránilo odhaleniu výmeny lodí.

Nuž, tých teórií je ale výrazne viac. Prejdime teraz k vedeckému vysvetleniu.

Prečo potápači neobjavili pozostatky ľudí?

Ľudské telá sa stali potravou pre morské živočíchy

Prvým a najvýznamnejším faktorom je samotné prostredie, v ktorom sa vrak nachádza. Určite to nie je miesto, kde sa chodí bežne potápať.

Titanic leží v hĺbke približne 3 800 metrov, kde je tlak vody extrémny, svetlo úplne chýba a teplota je veľmi nízka, okolo -2 °C. Tieto podmienky spomaľujú rozklad tiel, no zároveň vytvárajú ideálne prostredie pre hlbokomorské organizmy, ktoré sa živia organickou hmotou. Ľudské pozostatky sa stali potravou pre rôzne podmorské živočíchy, pre ktorých mäkké tkanivá tiel boli ideálnou stravou. Inými slovami, telá, ktoré zostali uväznené vo vraku lode, sa stali potravou pre morských živočíchov.

Chemické zloženie vody

Možno sa teraz pýtaš, a čo kosti? Kosti sme už našli aj v starších vrakoch ako sú potopené lode spred 100 alebo viac rokov. Nuž, aj tu existuje ale logické vysvetlenie. Voda hlboko pod povrchom oceánu má nízku saturáciu uhličitanu vápenatého, čo znamená, že kosti sa v týchto podmienkach rozpúšťajú. Hranica, kedy sa mení chemické zloženie vody, je okolo 900 metrov pod hladinou.

Časť tiel mohla byť jednoducho odplavené

Nezabúdajme na to, že loď sa nepotápala sekundy, ale trvalo to hodiny. Po náraze do ľadovca v noci z 14. na 15. apríla 1912 o 23:40 hodine miestneho času, sa úplne potopila o 02:20 hodine ráno nasledujúceho dňa. Celý proces potápania teda trval približne 2 hodiny a 40 minút. Ľudia v reakcii na túto katastrofu mali dostatok času na to, aby si obliekli záchranné vesty. Časť tiel mohla byť následne odplavená prúdmi preč (a to bez ohľadu na to, či mali alebo nemali záchrannú vestu) hneď po potopení či krátko potom. Tie sa následne v dôsledku vĺn a drsných poveternostných podmienok, jednoducho rozpadli.

Ak budeš teda niekedy na pive diskutovať s kamarátom o tom, prečo sa nenašli vo vraku Titanicu ľudské telá, tak hore máš argumenty, ktoré môžeš použiť.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.