Možno sa ti to už stalo, hral si futbal a nastrelená lopta, ti zlomila ruku. Prípadne si spadol na ruku a problém bol na svete. Určite sa zhodneme na tom, že to nie je nič príjemné, keď máš zlomenú ruku.
Jeden z najkrajších momentov je, keď ti doktor ide dať dole sadru. Potom ale, keď ti chytí do ruky pílu, ktorou sa ju chystá odstrániť, tak ti prebehne hlavou, „Len nech mi ju neodreže“. Následne stuhneš, aby si sa nepohol ani o centimeter a modlíš sa najbližšiu minútu so zatvorenými očami, aby všetko dopadlo dobre.
Myslíš si, že ti niečo hrozí, keď lekár s pílou dáva sadru dole? Poďme sa na túto tému pozrieť nižšie.
Môže ti lekár poraniť ruku pílou na sadru?
Pravdepodobne si už videl horor, v ktorom šialenec behá s motorovou pílou a naháňa svoje obete. Toto je jedna z myšlienok, ktorá prebehla každému, kto má zlomenú ruku, a lekár sa mu chystá odstrániť sadru. V skutočnosti ti ale pri odstránení sadry nič nehrozí. Lekár ti ruku teda neodreže. Je to spôsobené tým, ako funguje samotná píla na sadra.
Možno si myslíš, že lekár je extra opatrný, ale odpoveď je schovaná priamo v píle. Píla na sadru sa totiž netočí ako tá, ktorú môžeš vidieť vo filme, ale vibruje. Tieto vibrácie sú schopné prerezať tvrdé materiály, ako je napríklad sadra. U mäkších materiálov, ako je napríklad tvoja koža, sa zuby na píle nemôžu zachytiť. Namiesto, aby sa kotúč zarezal do ruky, ľahko posúva kožu sem a tam. Inými slovami, čepeľ píly na sadru, hoci má malé zuby, je navrhnutá tak, aby pri dotyku s mäkkým materiálom, ako je koža, nevytvárala dostatočný tlak na rezanie.
„Píla využíva oscilujúci pohyb – čepeľ sa rýchlo pohybuje tam a späť, čo je rozdiel oproti tradičnej píle, ktorá sa pohybuje dopredu a dozadu. Tento oscilujúci pohyb je dostatočne silný na to, aby rozlomil pevný materiál sadry alebo laminátu, z ktorého je sadra vyrobená, no nie na to, aby preťal jemnú ľudskú kožu.“
Pravdou ale je, že ak by ju chytil do ruky nešikovný lekár a použil by ju nesprávne, tak teoreticky by ti mohol spôsobiť škrabance na koži a v niektorých extrémnych prípadoch aj menšie popáleniny. Oveľa častejšie ale vibrácie píli spôsobujú šteklenie.
Znamená to, že ak si zlomíš ruky a bude ti neskôr lekár dávať dole sadru, tak tlak a vibrácie, ktoré budeš cítiť v momente jej odstraňovania, nepredstavujú pre teba nebezpečenstvo.