Ananás aj kivi patria k exotickým druhom ovocia a dnes už nie je problém zohnať ich v takmer každom obchode počas celého roka. Okrem lahodnej sladkej chuti a šťavnatosti majú u mnohých ľudí neblahý účinok na ich jazyk. Reč je o podráždenom jazyku, čo možno aj teba odradzuje od ich ďalšej konzumácie.
Možno sa teraz pýtaš, prečo sa to však deje práve pri tomto ovocí a či je možné tomu predchádzať? Potešíme ťa, v drvivej väčšine nejde o alergickú reakciu, ako si to mnohí myslia, ale enzýmy bromelaín a aktinidín, ktoré sú prirodzenou súčasťou týchto ovocných druhov a pri kontakte s našou ústnou dutinou dochádza ku reakcii nižšie.
Prečo ananás a kivi dráždia jazyk?
Môžu za to enzými
Bromelaín patrí medzi enzýmy, ktoré dokážu štiepiť proteíny. Keď zješ čerstvý ananás, tak bromelaín začne rozkladať proteíny v tvojich ústach, čo pociťuješ ako dráždenie jazyka, ďasien či podnebia. Tento proces spôsobuje podráždenie, ktoré môžeš popísať ako pálenie či štípanie.
Okrem toho je ananás bohatý na kyseliny, ako je kyselina citrónová, ktorá tento efekt ešte zosilňuje, nehovoriac o tom, že reakcia je ešte horšia, ak máš v ústach nejaké drobné ranky.
Okrem ananásu ti takúto reakciu môže privodiť aj konzumácia kivi. Tento jav spôsobuje, okrem už spomenutého bromelaínu, aj enzým s názvom aktinidín.
Aktinidín je rovnako enzým a je podobný bromelaínu a má schopnosť rozkladať proteíny v sliznici úst. Tento jav vedie k pocitu štípania, podráždeniu alebo dokonca k jemnému opuchu tvojho jazyka či úst.
Kivi navyše obsahuje kyseliny, ako je kyselina askorbová, skôr známa ako vitamín C, ktoré môžu ešte zvýšiť citlivosť sliznice úst a celkové podráždenie.
Môžeš podráždenie nejako zjemniť?
Tento efekt môžeš ale zmierniť tým, že si vyberieš zrelšie kúsky týchto druhov ovocia. Tie totiž obsahujú menej aktívnych enzýmov. Inými slovami, menej látok, ktoré vyvolávajú pocit podráždenia.
Samozrejme, ani v prípade ananásu ani kivi však nemožno alergickú reakciu úplne vylúčiť, no u väčšiny ľudí k efektu podráždeného jazyka dochádza práve v dôsledku pôsobenia týchto enzýmov. Ak však máš reakciu výrazne horšiu alebo pretrváva dlhšiu dobu, neváhaj sa obrátiť na odbornú lekársku pomoc.
Ako môžeš ananás či kivi ”skrotiť “?
Aby si nemal z konzumácie týchto exotických druhov ovocia traumu, tak prvým dobrým tipom je ananás tepelne upraviť. Varením alebo grilovaním sa bromelaín deaktivuje, čo eliminuje jeho schopnosť rozkladať proteíny.
Ak si chceš ale toto ovocie vychutnať čerstvé, odporúča sa namočiť čerstvý ananás do slanej vody na niekoľko minút. Soľ čiastočne neutralizuje aktivitu enzýmu, čím sa znižuje podráždenie.
V prípade kivi sú odporúčania podobné. Jedným z nich je dôkladné odstránenie kože alebo šupky, pretože už len tie jemné chĺpky na povrchu môžu u niektorých ľudí vyvolávať podráždenie. Nezabúdaj však na to, že šupka je dôležitým a bohatým zdrojom vitamínov, viac sme o tom písali tu. Ak sa však rozhodneš použiť čerstvé kivi do dezertu, tak mliečne produkty ako sú jogurt či smotana, ti pomôžu neutralizovať kyseliny a znížiť účinok dráždivých enzýmov. A takisto ako aj pri ananáse, tepelná úprava kivi pomôže deaktivovať enzýmy a vyhnúť sa tak pocitu štípajúceho jazyka.