Nezaradené

Výskum prehovoril: Zem je zložená z dvoch spojených planét!

Astronómovia pri vyskúme mesiaca objavili dôkaz, že Mesiac vznikol po zrážke malej planéty so Zemou pred 4,5 miliardami rokov.

Ako výskum naznačuje, tento náraz bol taký prudký, že „planetárne embryo“, ktoré nás zasiahlo – zvané Theia, sa stalo po náraze súčasťou planéty Zem a zároveň vyformovalo Mesiac.

Myšlienka, že Mesiac vznikol ako dôsledok zrážky v slnečnej sústavy nie je nová, no vedci doposiaľ pracovali s teóriou, že Theia len zasiahla zem, spôsobila menšie škody a pokračovala vo svojej ceste vesmírom. Najnovší výskum na University of California v Los Angeles však naznačuje, že Theia nás nielen neminula, dokonca nás ani nikdy neopustila.

planetary_collision

Pre toto zistenie tím analyzoval sedem mesačných kameňov, ktoré priniesli na Zem misie Apollo a šesť vulkanických skál zo zemského plášťa – tieto vzorky boli až podozrivo rovnaké.

Keby totiž mesiac vznikol nárazom Theie do zeme, znamenalo by to, že Mesiac by bol zložený najmä z planéty Theia a Zem a Mesiac by tak mali úplne odlišné hodnoty. No to sa neodhalilo.

Naopak smerujeme k potvrdeniu teórie z roku 2012, že Theia a Zem do seba narazili priamo a sú spojené.

„Theia sa ‚zmiešala’so Zemou a Mesiacom, rozdelila sa medzi nich,“ hovorí výskumník Edward Young. „To vysvetľuje, prečo nevidíme odlišné hodnoty na Zemi a na Mesiaci.“

Moon10

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť