modre oci
Jednohubky

Vyskúšali by ste na party pivo s obsahom hélia?

Asi každý pozná aké účinky má hélium na náš hlas. Predstavte si, že sedíte s kamarátom na pive a po pár dúškoch zlatého moku budete rozprávať ako animované postavičky.

Nový produkt

Väčšina klasických pív obsahuje oxid uhličitý, avšak Samuel Adams na svojom Youtube kanály odhalil jeho nový produkt – pivo s obsahom hélia. Musíme však povedať, že video, v ktorom propagoval tento produkt, na internet zavesil presne 1. apríla.

Tu si môžete pozrieť inkriminované video:

Realita alebo žart?

Je však takéto pivo reálne alebo sa len Adams snažil všetkých napáliť? No.. Už len s prihliadnutím na dátum uverejnenia videa nám môže byť niečo podozrivé. A k tomu sa pridáva dokonca aj fakt, že je to vlastne vedecky nemožné.

V prvom rade, hélium je 700-krát menej rozpustné vo vode v porovnaní s oxidom uhličitým. Je to jeden z najmenej rozpustných plynov vo vode, pričom v jednom litri vody sa vám podarí rozpustiť iba 0,0016 gramu hélia. Pri oxide uhličitom hovoríme až o 2,5 grame. To dovoľuje oxidu uhličitému pomaly sa uvoľňovať a vytvoriť tak príjemný sýtený nápoj. O héliu sa to povedať vôbec nedá. Nerozpustené hélium by sa v pive sformovalo do jednej či dvoch veľkých bublín a vyprchalo akonáhle otvoríte plechovku alebo fľašu.

V druhom rade, aj keby sa vám nejakou náhodou podarilo napumpovať hélium do piva a pevne uzavrieť nádobu, bolo by to zbytočné. Akonáhle otvoríte uzáver, všetko významné množstvo hélia vo vnútri piva – nerozpustné a pod tlakom – by okamžite uniklo von tak rýchlo (v dôsledku menej viskózneho piva), že by so sebou stiahlo aj podstatnú časť kvapalného obsahu plechovky či fľaše. Nehovoriac o neporiadku, ktorý by bol spôsobený, skôr než si vôbec priložíte plechovku k ústam, všetko hélium by bolo dávno preč.

Záver

Žiaľ, je veľmi zbytočné pokúšať sa vyrobiť pivo s obsahom hélia, pretože by naozaj nefungovalo. Nehovoriac o tom, že svetové zásoby hélia sú dramaticky nízke a míňať ich na takúto zábavku by bolo nezodpovedné.

Každopádne, pokiaľ by niečo podobné bolo možné, zábava by v spoločnosti nebola už iba z alkoholu, ale ešte aj z hélia, ktoré by pivo obsahovalo 🙂

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť