Väčšina ľudí dnes vníma školy ako nudné a nezáživné miesto. Vo svete však existujú aj také, ktoré vás presvedčia o opaku. Deťom ukazujú, že učiť sa dá aj zábavnou formou.
Plávajúca škola v Makoku, Nigéria
Táto unikátna stavba na vode sa nachádza na pobreží Afriky. Spočiatku bola vybudovaná ako ochrana pred stúpajúcou hladinou vody. V súčasnosti s triedami a priestormi na hranie dokáže v prípade extrémnych podmienok poskytnúť ochranu stovke detí.
Škola v kocke, Dánsko
img: Oerestad Gymnasium / facebook.com
Budová má podobu jednej obrovskej triedy a navštevuje ju viac ako 1100 študentov. Všetky hodiny sa odohrávajú v obrovskej sklenenej kocke. Otvorený priestor rozdeľujú takzvané bubny, v ktorých sú vytvorené pohodlné miesta na sedenie. Tie majú podporiť kreatívne myslenie.
Individuálny prístup k študentom, Austrália
Plán štúdia majú v tejto škole úplne iný ako býva zvykom. Každý študent ho má totiž individuálny a môže byť upravovaný nielen učiteľmi, ale aj rodičmi. Samotné návrhy na zlepšenie však môžu podávať aj študenti, prispievajú tak k zlepšeniu celého procesu.
Škola skutočného sveta, Rhode Island, USA
Od samého začiatku sa študenti venujú len tomu, čo ich baví. Aby škola dopomohla k objaveniu skutočnej profesionálnej vášne, prideľuje im mentorov, ktorí pracujú v danom odvetví. Týmto spôsobom sa učia len to, čo skutočne budú vo svojej budúcej kariére potrebovať. Túto stratégiu v USA prijalo už 55 škôl.
Priestory ako v kancelárii, Ohio, USA
V tejto škole triedy nenájdete. Nachádza sa tu obrovská miestnosť s menšími oddeleniami pre každého študenta a vytvára niečo ako kanceláriu. Navyše má každý k dispozícii počítač, ktorý ho sprevádza individuálnym študijným plánom. Študenti sa tak učia sami a na inštruktorov sa otáčajú len v prípade potreby.
Miesto, kde vás naučia nebezpečné veci, San Francisco, California
To, čo je doma zakázané je tu náplňou štúdia. Deti sa hrajú s ohňom, zašpinia sa, rozoberajú domáce spotrebiče, no aj kreslia obrázky. Škola umožňuje byť spolutvorcami učenia sa.
Škola, ktorá nerozlišuje pohlavia, Švédsko
Vo Švédsku týmto spôsobom presadzujú úplnú rovnosť medzi študentmi. Učitelia sa dokonca vyhýbajú zámenám ona a on, používajú buď len mená detí alebo ich jednoducho nazývajú oni. Systém chce týmto bojovať proti stereotypom.
Najjasnejšia základná škola, Švédsko
Chodby poskytujú rôzne miesta pre individuálne učenie či projekty v menších skupinách. Navyše, všetky majú prístup k Wi-Fi pripojeniu. Umožňujú užšiu spoluprácu detí a ich učiteľov a takisto rozvíjajú kreatívne myslenie.
Škola Sillicon Valley, San Francisco, California
Tradičný spôsob učenia tu už dávno nemá svoje miesto. Nová stratégia sa zameriava najmä na rozvíjanie technických zručností detí a ich flexibilného myslenia. Svoju prítomnosť zapisujú do iPadov, zostavujú si playlisty rôznych aktivít a v 3D programoch konštruujú malé hracie domčeky. Škola sa venuje deťom od 4 do 14 rokov.
Škola Steva Jobsa, Holandsko
Škola je v opozícii bežnému prístupu, ktorý sa venuje všetkým deťom rovnako. V tomto prípade je každý vnímaný ako individuálna osobnosť so svojimi schopnosťami a talentom. Na základe toho sa deťom zostavujú študijné plány, ktoré sa vylepšujú a obmieňajú každých 6 týždňov samotným dieťaťom, rodičmi a učiteľom.
Miesto plné kreativity, New York, USA
Zakladatelia veria, že miesta kde sa deti učia by mali viac pripomínať ihriská. Podľa nich to povzbudzuje k učeniu. Detskú zvedavosť podporujú rôznymi projektmi, v ktorých napríklad aj budujú 3D modely New Yorku.
Stromy a jaskyne namiesto tried, Švédsko
V tomto prípade sa dizajnéri skutočne vyhrali. Škola nemá žiadne triedy a tvorí ju jeden veľký otvorený priestor, kde sa deti môžu pohybovať pomedzi rôzne stromy či zaliezť do jaskyne. Na spĺňanie svojich úloh využívajú počítače a ich študijný plán zahŕňa aj tanec, hudbu a umenie.
Škola bez predmetov, Kanada
Učitelia zastávajú úlohu takzvaných radcov, deti k učeniu nenútia, len im radia, čo by im možno vyhovovalo. Neexistujú tu rozvrhy či domáce úlohy, deti chodia na predmety, ktoré chcú a môžu sa voľne rozhodnúť, ako plánujú stráviť svoj školský deň.
Najzelenšia škola sveta, Francúzsko
Strechu a všetky okolité plochy školy pokrýva zelený trávnik. Zakladatelia sú totiž presvedčení o tom, že sedenie v triedach je škodlivé a študenti by mali stráviť vonku čo najviac času. V prípade pekného počasia sa výučba koná len vo vonkajších priestoroch.
Absolútne bez stresu či nátlaku, Fínsko
Atmosféra v týchto triedach je veľmi uvoľnená a pozitívna, a to najmä preto, že študenti si môžu sadnúť či dokonca ľahnúť kamkoľvek chcú. Škola má aj knižnicu, telocvičňu a mládežnícky klub.