modre oci
Jednohubky

Vyvinuli novú batériu- je lacná, ohybná a dobije sa za jednu minútu

Vedci zo Stanfordu sa chcú priblížiť k dokonalosti. V posledných mesiacoch totiž vyvíjali batériu, ktorá je lacná, ohybná a dokáže sa úplne nabiť už za 1 minútu.

Baterka je tiež odolná voči výbuchom a nevzbĺkne ani v prípade, že do jej stredu vyvŕtate dieru. Profesor Hongjie Dai a jeho tím vedcov stoja za vývojom špeciálnej hliníkovo-iónovej batérie zloženej z dvoch elektród- pozitívne nabitej katódy a negatívne nabitej anódy vyrobenej z hliníka. Priestor medzi nimi vypĺňa tekutý iónový elektrolyt, pričom si celá batéria vďaka polymérmi spevnenému “vaku” ponechala výbornú ohybnosť aj ďalšie fyzikálne vlastnosti. Po prvých testoch vedci garantujú životnosť až 7500 cyklov bez akejkoľvek straty kapacity, zatiaľ čo životnosť dnešných batérií je približne iba 1000 nabíjacích cyklov, pričom 100% kapacitu garantujú výrobcovia iba pri prvých 100 nabitiach.

Jedinou nevýhodou aktuálneho prototypu batérie je jej nízka voltáž. ,,Naša batéria momentálne produkuje asi polovicu voltáže v porovnaní s typickou lítiovou batériou. Vylepšenie materiálu katódy ale môže zvýšiť voltáž aj hustotu energie v batérii. Okrem toho má naša batéria všetko, o čom sa vám v spojení s batériami sníva- lacné elektródy, dobrú bezpečnosť, rýchle nabíjanie, flexibilitu aj dlhú životnosť. Naša technológia by sa mohla stať novým štandardom, je to veľmi vzrušujúce,“ vysvetlil profesor Hongjie Dai zo Stanfordu.

.src
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť