modre oci
Nezaradené

Zabili by ste jedného človeka, aby ste zachránili piatich?

Ušetrili by ste piatich ľudí a obetovali jedného?

Predstavte si, že stojíte vedľa trate električky. Z diaľky sa rúti električka, no na trati stoja piati robotníci, ktorí stroj nepočujú. Vy však môžete týchto ľudí zachrániť, stačí potiahnuť páku a električku odkloniť na druhú trať. Avšak, je v tom háčik. Na druhej trati stojí tiež človek, no je sám. Je v rovnakej situácii ako tých päť robotníkov a električku nepočuje. Takže potiahnete páku a zachránite 5 ľudí, no 1 človek bude pravdepodobne odsúdený na smrť alebo neurobíte nič?

image-20160411-6225-19epmm5img: iflscience.com

Toto je klasický myšlienkový experiment známy ako „električková dilema“ (trolley dilema), s ktorým prišiel filozof
Philippa Foot v roku 1967.

Scenár má aj ďalšie variácie:

• Predstavte si, že stojíte na moste nad električkovou traťou. Vidíte, ako sa električka rúti na piatich nič netušiacich pracovníkov, no nikde nie je žiadna páka, ktorou by sa dal stroj odkloniť. Vedľa vás však stojí veľký muž. Viete, že jeho telo by zastavilo električku. Zhodili by ste ho na trať a obetovali ho, aby ste zastavili električku a tým ušetrili päť ľudí?

image-20160411-6211-64clrpimg: iflscience.com

• Predstavte si, že ste lekár a máte päť pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu dôležitých orgánov, aby mohli žiť. Dvaja potrebujú pľúca, ďalší dvaja obličku a piaty potrebuje srdce. Na ďalšom oddelení sa iný človek zotavuje po zlomenine nohy. No inak je úplne zdravý. Takže, obetovali by ste zdravého pacienta a použili jeho orgány na záchranu piatich? Dôsledky sú rovnaké ako v prvom prípade, no väčšina ľudí úplne odmieta obetovanie zdravého pacienta.

Dôsledky

Aj keď majú všetky spomínané dilemy rovnaký dôsledok, väčšina ľudí by bola ochotná potiahnuť páku a zmeniť trasu električky, no nie zhodiť z mosta človeka alebo zabiť zdravého pacienta. Znamená to, že naša morálna intuícia nie je vždy spoľahlivá a logická? Filozof Foot tvrdil, že ľudia chápu v dilemách rozdiel medzi zabitím a nechaním zomrieť. Prvá možnosť je totiž aktívna, zatiaľ čo druhá skôr pasívna.

Ľudia pri pokuse uviedli, že prvá verzia aktivuje naše logické a racionálne myslenie, takže logicky ušetríme 5 životov, kým jeden odsúdime možno na smrť. No na obetovanie človeka, ktorý by svojím telom mohol zastaviť električku alebo pacienta, ktorého orgány by zachránili 5 životov už nestačí logické myslenie. Ľudia tvrdia, že pri týchto rozhodnutiach sa už zapájajú emócie. Táto dilema zobrazuje, že rovnaký možný výsledok vždy nevedie k rovnakým rozhodnutiam.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.