modre oci
pexels.com
Nezaradené

Zavolali by ste si taxík, v ktorom nesedí taxikár? Zamyslite sa, čoskoro bude totiž možné previesť sa autom bez vodiča

Previezli by ste sa taxíkom bez vodiča?

Nové technológie pomaly nahrádzajú ľudskú pracovnú silu takmer vo všetkých odvetviach. Samozrejme, vo veľa prípadoch to pomáha a uľahčuje efektivitu danej činnosti, no čo budeme potom robiť my, ľudia? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, z ktorej práce nás nikdy technológie nevyradia? Ak áno, napadli vám taxikári? Musíme vás sklamať, žiaľ, nemali ste pravdu. Aj budúcnosť taxikára môže byť ohrozená…

No mohli by sme veriť takejto taxi službe? Alebo by mohla ľuďom veriť takáto spoločnosť? Bola by spoľahlivá a rovnako nápomocná? Často sa stáva, že ľudia nepoznajú presnú adresu a vodič im pomáha rozpamätať sa, niekedy zase zákazníci nevedia o tom, že dve podobné adresy sa nachádzajú v dvoch odlišných mestách, inokedy netušia, že názov, ktorý použijú pre lokalizáciu je úplne nesprávny. Vodič musí dokonca často po klientoch upratovať auto, prípadne telefonovať späť, ak si niečo človek zabudne na sedadle. Je v tomto prípade ľudský faktor nahraditeľný?

Foto: pexels.com

Dve spoločnosti s taxíkmi si zrejme myslia, že na všetky predchádzajúce otázky by bola odpoveď kladná. Jedna z nich s názvom NuTonomy sídli v Singapure a vo svojom stanovisku uvádza: ,,Pracujeme na vylepšovaní systémov, ktoré zaistia komfort, bezpečnosť a pohodlie pre všetkých cestujúcich počas ich celej cesty.“ Spomínaná spoločnosť plánuje tieto autá bez taxikára uviesť na trh v roku 2018.

Foto: bbc.com

Dr. Richard Alan Peters, profesor elektrotechniky a informatiky na Vanderbilt University v USA, sa vyjadril, že: ,,Žiadny z týchto problémov si nevyžaduje technologické riešenia.“ Odpovedal na otázku o tom, ako sa zabezpečí, že zákazníci nebudú v aute fajčiť, vracať, ničiť auto, užívať drogy alebo mať sex. Tieto autá by mali podľa neho mať schopnosť upozorniť človeka na nežiadúce správanie. Obsahovať by mali aj funkcie ako automatické zatváranie dverí a palubné senzory na zabezpečenie bezpečnostného pásu. Myslí si tiež, že hlavným problémom nie je to, či sú autá pripravené na takúto činnosť, ale či sú ľudia zrelí na služby takéhoto druhu.

.zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť