Nezaradené

Zázrak menom Chia

Chia semienka sú bio potravinou vhodnou nielen pre vegetariánov či vegánov. Obsahujú niekoľkonásobne väčší podiel vitamínov ako výživové doplnky či iné jedlá. Navyše pomáhajú s chudnutím a zlepšujú celkový zdravotný stav.

Takmer 500 rokov o nich nebolo počuť a teraz sa znova stávajú hitom! O ich účinkoch vedeli už starí Aztékovia či Mayovia. V niektorých kultúrach boli dokonca považované za posvätné jedlo.  Možno práve preto, že obsahujú päťkrát viac vápnika ako mlieko a navyše obsahujú aj látky, ktoré podporujú jeho transport priamo do kostí. Majú v sebe tiež dvakrát viac bielkovín ako iné semená a dvakrát viac draslíka, ako obsahujú banány. Tiež množstvo vlákniny, antioxidantov, vitamínov skupiny B, zinku, železa a bóru. Dokonca majú najvyšší obsah Omega 3 a 6 mastných kyselín. Žalúdok tieto semienka navyše veľmi ľahko trávi.

the-benefits-of-eating-chia-seeds

Chia semienka sú schopné absorbovať viac ako deväťnásobok svojho objemu vo vode, v ktorej vytvoria gél. Ten spôsobuje, že sacharidy z jedla sa pomalšie menia na glukózu, ktorú využívame ako zdroj energie. Toto spomalenie napomáha k chudnutiu, zvýšenému výkonu, hydratácii tela a k väčšej energii počas dňa. Sú tiež jedným z účinných prostriedkov, ktoré vás postavia na nohy po ťažkej noci.

Pokiaľ na ne na čas zabudnete, nič sa nedeje. Chia môže byť skladovaná roky bez poškodenia chuti, vône alebo nutričnej hodnoty. Okrem prijímania chia vo vode, nimi môžete napríklad posypať šalát alebo ich pridať do domáceho pečiva. Maximálna denná odporúčaná dávka sú však len dve čajové lyžičky!

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť