modre oci
Nezaradené

Najvyššie budovy sveta

Chcete sa dostať čo najbližšie ku hviezdam? Navštívte jednu z týchto budov a možno sa vám podarí dotknúť neba.

Burdž Chalífa

Najvyššia budova na svete, ktorú dokončili v roku 2009 sa nachádza v Dubaji. Meria 828 metrov a má 189 podlaží. Hlavným architektom bol Adrian Smith, ktorý je zamestnancom renomovanej chicagskej firmy. Vyhliadková plošina pre návštevníkov sa nachádza v 124. poschodí vo výške 452 metrov. V budove by ste mohli narátať 57 výťahov a 8 eskalátorov. Zaujímavé je, že behom stavby bola konečná výška prísne tajená kvôli konkurencii. Ešte dnes niektoré zdroje špekulujú, že Burdž Chalífa meria až cez 1000 metrov.

images

Abrádž Al-Bajt

Stojí na druhom stupni po dubajskom mrakodrape. Táto budova sa nachádza v saudskoarabskom meste Mekka. Ide o komplex budov, z ktorých najväčšiu výšku, a to 601 metrov, dosahuje Funduk al-Burdž. Jej hodiny majú priemer 43 metrov a sú najväčšie na svete. Budova ma 120 poschodí a stavali ju 8 rokov. Otvorená je od roku 2012.

83850

OneWorld Trade Center

O šesťdesiat metrov menej má new-yorská budova. Stavba bola dokončená 10. mája 2013, kedy sa stala treťou najvyššou budovou sveta a najvyššou na západnej pologuli. Počet podlaží je okolo 105.

OneWorldTradeCenter

Tchaj-pej 101

Táto štvrtá najvyššia budova sveta sa nachádza v Tchaj-peji, v hlavnom meste Tchaj-wanu. Má 101 poschodí a meria 509 metrov. Budova stojí v oblasti, ktorá je pravidelne ohrozovaná tajfúnmi a zemetraseniami a patrí k najrizikovejším oblastiam sveta. Tchaj-pej 101 pripomína svojím vzhľadom stonku bambusu, vďaka čomu malý ostrovný štát posunula na špičku svetového stavebníctva.

taipei_02

Shanghai World Financial Center

Nebolo by to ono, ak by sa Čína nezaradila do prvej päťky akéhokoľvek rebríčka. Takže nebude prekvapením, že ďalšia budova stojí v Šanghaji a so svoju výškou 492 metrov je najvyššou v Čínskej ľudovej republike. Tento mrakodrap má rôzne využitia- hotel, nákupné stredisko, reštaurácia či komplex kancelárií. Pôvodne kruhový otvor bol kvôli sťažnostiam, že sa podobá na slnko na japonskej vlajke, zmenený na súčasný hranatý tvar. Vyhliadková plošina sa nachádza v 474 metroch a je vyrobená z 12 milimetrového silného tvrdeného skla. Ak sa dostanete až sem, celý Šanghaj vám bude ležať pri nohách…pod nohami

Shanghai_World_Financial_Center

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť