modre oci
Nezaradené

Zbohom, nočná obloha. Vyše 80 percent sveta žije vo svetelnom znečistení a je to problém…

Krása nočnej oblohy sa postupne vytráca, postupne ustupuje umelému osvetleniu. Dokazuje to aktualizácia mapy svetového svetelného znečistenia, ktorú prvýkrát vytvorili pred 15 rokmi. Podľa nej už viac ako 80 percent sveta žije pod svetelne znečistenou oblohou. Jedna tretina ľudstva tak už nemôže vidieť Mliečnu dráhu.

Fabio Falchi z Inštitútu na výskum technológií a svetelného znečistenia v talianskom Thiene pred 15 rokmi po prvýkrát zverejnil mapu osvetlenia nočnej oblohy. Počas rokov výskumu spolu s tímom pôvodnú mapu aktualizovali a vyvinuli nové spôsoby, vďaka ktorým mohli znečistenie zmapovať precíznejšie. Skombinovali satelitné dáta s pozemnými meraniami svetelnosti oblohy. Svoju prácu publikovali v magazíne Science Advances.

night-skyimg: blogs.discovermagazine.com/Fabio Falchi

Mapa ukazuje, ako veľmi sa nočná obloha niektorých oblastí zemegule líši od prirodzenej svetelnosti. Šedé časti mapy znázorňujú miesta, na ktorých začína zasahovať svetelné znečistenie a je dôležité, aby tieto oblasti ostali „čisté“. Zóny označené červenou farbou sú také znečistené, že ľudia v nich žijúci nemajú možnosť zažiť pravú noc.

Ak hľadáte oblasti, kde si noc môžete vychutnať naplno, Kanada a Austrália sú tým správnym miestom. Americký západ a niektoré časti Škótska, Švédska a Nórska si tiež zachovali „panenskú“ tmu.

europe-1024x707img: blogs.discovermagazine.com/Fabio Falchi

Ak sa budeme naďalej vyhýbať tmavej stránke našej planéty, môže to mať vážny dopad. Nadbytok svetla brzdí prácu astronómov a narúša migráciu vtákov, korytnačiek a iných živočíchov. Obmedzenie svetelného znečistenia odporúča dokonca aj Americká zdravotnícka asociácia. Vedci totiž prepojili nárast rakoviny a iných chorôb s narušením našich biologických hodín (prirodzený spánkový cyklus). Svetelné znečistenie spôsobuje aj to, že mnoho ľudí si nemôže vychutnať krásy vesmíru.

V súčasnosti sa mnohí vedci zameriavajú na environmentálne efekty svetelného znečistenia. Falchiho tím verí, že práve ich mapa bude pri výskume dôležitou pomôckou.

lightimg: blogs.discovermagazine.com/Dan Duriscoe

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.