Nezaradené

Tieto ženy menia pravidlá, v rámci projektu Mama Simba sa vzdelávajú a chránia levy

Ženy z kmeňa Samburu majú v rámci svojej spoločnosti len veľmi malé slovo. Jeden projekt sa to snaží zmeniť.

Prírodná rezervácia Ewaso Lions sa inšpirovala životom samotných levov. V ich komunite majú totiž levice veľkú silu. Spoločne lovia korisť a starajú sa o mláďatá, čo zabezpečuje ich prežitie. Toto postavenie je v kontraste s tým u žien kmeňa Samburu, ktoré doslova žijú hneď vedľa. Rezervácia sa pokúša nájsť spôsoby ako skĺbiť život ľudí so životom divokých zvierat.

Kvôli negatívnemu postoju k divokým zvieratám, ktoré ohrozujú ich dobytok, sú aj levy na pokraji vyhynutia. Zmenu prináša projekt Mama Simba. Vznikol na prosbu samotných žien, ktoré sa jednoducho chceli vzdelávať.

p043c0nrimg: bbc.com / Ewaso Lions

p043c143img: naturepl.com / Karl Ammann

Chceli dostať rovnakú šancu

V skutočnosti ženy trávia v divočine množstvo času počas toho ako zbierajú drevo na oheň, nosia vodu a starajú sa o dobytok. To znamená, že aj s levmi prichádzajú mnohokrát do priameho kontaktu. „Všimli si, že muži v ich kmeni sú zapojení do rôznych projektov cez našu rezerváciu,“ hovorí manažérka Heather Gurd. „Boli presvedčené o tom, že dokážu urobiť rovnako dobrú prácu len potrebujú dostať šancu.“

p043c122img: bbc.com / Tyrel Bernardini

p043c0gvimg: bbc.com / Ann Martens

Ewaso Lions ich v súčasnosti vzdeláva v základoch gramotnosti, počítania a života divokých zvierat v prírodnej rezervácii. Trénujú ich aj vo vyrábaní rôznych drobností, aby mali určitý príjem a neboli tak závislé len na dobytku.

Od roku 2013 sa do projektu zapojilo už viac ako 300 žien. „Máme šancu mať hlavné slovo, tak ako muži,“ vraví účastníčka projektu Ntomuson Lelengeju. Ďalšia zo žien Noldonyo Letabare zase tvrdí, že dostávajú rovnaké šance.

p043c175img: bbc.com / Ewaso Lions

Projekt pomáha aj ochrane levov

Učia sa napríklad ako rozoznať stopy predátorov a Ewaso Lions informujú o pohybe zvierat mimo rezervácie alebo o vznikajúcich konfliktoch. Zatiaľ nie je isté či sa zvýšila populácia levov, no už teraz sa prístup miestnych mení k pozitívnejšiemu. Učia sa tiež ako ochrániť svoj dobytok, aby tak predišli zbytočnému zabíjaniu.

p043c0sbimg: bbc.com / Ewaso Lions

Lelengeju navyše hovorí o tom, ako ju projekt zmenil. „Už nedovolím, aby ľudia zabíjali levov.“ Súhlasí aj Letabare, „odkedy som súčasťou projektu Mama Simba naučila som sa, že levy môžem mať aj rada.“

Výkonná riaditeľka Shivani Bhalla vidí v týchto ženách veľkú zmenu: „Kedysi boli veľmi tiché a hanblivé, na stretnutiach komunity nikdy nevystúpili a ani nehovorili o divokej zveri. Teraz sú výrazné a sebavedomé.“

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť