modre oci
Shutterstock
Nezaradené

Zlodeji sa zameriavajú už aj na vaše selfie fotky

Selfie nemusia byť až také neškodné, ako sa zdá…

Ak si myslíte, že selfie („svojky“) sú úplne neškodné, nie je to celkom tak. Viete, že ich môžu druhí ľudia zmanipulovať? Nie tým, že si ich stiahnu a dajú na svoj profil (áno, aj to sa stáva), ale ich využitie môže byť omnoho horšie. A nebezpečnejšie. Vedci v Japonsku zistili, že je možné okopírovať odtlačky vašich prstov z fotky, ktorá je urobená maximálne tri metre od vás. Najlepšie sa odtlačky okopírujú zo znaku mieru z vašej ruky.

Foto: Shutterstock

V súčasnosti je už mnoho zariadení zamykaných práve na odtlačok prsta, a stále pribúdajú nové. Mobily či notebooky už dokážeme nastaviť práve na „náš prst“ a myslíme si, že je to omnoho bezpečnejšie ako heslo, no je to naozaj tak? „Odtlačky prstov sa stávajú veľmi ľahko dostupné,“ povedal profesor Isao Echizen, výskumný pracovník japonského Národného inštitútu informatiky.

Foto: pexels.com

Echizen vidí príležitosť najmä v stále vyššej kvalite kamier mobilných telefónov a v ochote ľudí pridávať vlastné fotografie na sociálne siete. Potenciálni zlodeji podľa neho dokážu rozpoznať z takýchto fotiek aj tie najmenšie detaily vášho odtlačku prsta.

Biometrické technológie sú na vzostupe a dostávajú sa do mnohých bezpečnostných systémov. Takže si pre istotu dávajte pozor na svoje prsty na fotkách. Najmä, ak máte na odtlačok prsta zamknuté už aj dôležitejšie veci, akými je mobil alebo notebook. „Ak niekto hackne vaše heslo, môžete si ho zmeniť, no s odtlačkami prstov ste sa narodili,“ dodal Echizen.

.zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť