modre oci
National Geographic
Nezaradené

10 archeologických objavov, ktoré vám dokážu, že svet stále ukrýva mnohé tajomstvá

Biele miesta na mape nemáme už dávno. Mapujeme okolitý vesmír, menej úspešne aj oceány, no stále nevieme všetko. Náš svet pred nami skrýva mnoho tajomstiev, a veľký počet z nich sme schopní zničiť skôr, ako ich odhalíme. Prinášame 11 situácii, keď našťastie tajomstvo vyšlo na povrch tak, aby sme sa o ňom mohli dozvedieť.

1

Kamenná hlava v Olmecs 1947

Foto: nationalgeographic.com

Olmekovia boli stará kultúra žijúca v Strednej Amerike v rokoch asi 1500 až 400 pred našim letopočtom. Ako pozostatky po nich, nám zostali obrovské kamenné hlavy vážiace 6 až 50 ton. Nikto netuší, ako ich vyrábali.

2

Starodávne ruiny škótskych usadlostí

Foto: nationalgeographic.com

Existujú asi od 15teho storočia pred našim letopočtom a používané boli do 17teho storočia nášho letopočtu. Stále sú viditeľne zachované a tvoria typickú črtu tohto kúta sveta.

3

Mexická podvodná jama

Foto: nationalgeographic.com

Tieto obrovské diery vznikajú prepadnutím sa stropu jaskyne, ktorá sa následne zatopila podzemnou vodou. Mayovia ich používali ako zdroje vody v mestách, ale aj ako obetné miesta. Vedci sa vďaka takýmto jaskyniam o Mayoch mnoho dozvedeli.

4

Zvláštne pozostatky na severe Nepálu

Foto: nationalgeographic.com

Pozostatky 27 osôb sa našli v umelo vytvorenej horskej jaskyni na severe Nepálu. Kosti sú poznačené rôznymi rezmi, a teda sa predpokladá, že šlo o rituálne usmrtenia. Kto však bol obeťou a obetujúcim, prečo sa tak stalo a vôbec všetky detaily nie sú známe.

5

Letecký pohľad na Leptis Magna v západnej Líbyi

Foto: nationalgeographic.com

Ide o jedno z najväčších rímskych miest, ktoré bolo vybudované za vlády Augusta a Tiberia. Ruiny sa zachovali po dnes, a archeológovia čas od času narazia na nové významné nálezisko.

6

Hrad v Palenque

Foto: nationalgeographic.com

Na severovýchode Mexika, v starovekom meste Palenque, sa nachádzala mayská veža, akú sa nepodarilo nájsť nikde inde. Mala štyri podlažia, a zrejme slúžila na určovanie zimného slnovratu, kedy tu dopadali slnečné lúče špecificky.

7

Vychádzková palica v hrobke kráľa Tuta

Foto: nationalgeographic.com

Táto palica má vyrezávané obrazy núbijských zajatcov. Podľa jednej teórie, ak faraón takúto palicu položil vyobrazeniami dole, bol to symbol poníženia zajatého národa.

 

8

Terakotová armáda

Foto: nationalgeographic.com

Imperátor Qin Shi Huang nie len že pompézne žil, ale aj umrel. Na jeho prianie mu totiž po smrti pridali do hrobky armádu skladajúcu sa z tisíciek sôch vojakov a jazdcov žiotnej veľkosti, ktorí h mali sprevádzať po smrti.

9

Megalolity v Stenness

Foto: nationalgeographic.com

Táto staroveká stavba sa nachádza taktiež v Škótsku a spája sa s ňou mnoho legiend. Najpopulárnejšou teóriou je, že zoskupenie skál slúžilo pre obetovanie. Tento názor ale zanecháva mnoho otázok.

10

Ötzi nájdený v Alpách v roku 1991

Foto: nationalgeographic.com

Štúdie preukázali, že Ötzi sa narodil okolo roku 3300 pred naším letopočtom. Po porovnávacích testoch DNA so 4000 účastníkmi z blízkeho okolia sa ukázalo, že 19 z nich sú jeho vzdialení príbuzní. Jedná sa o najstaršiu európsku múmiu. Pár faktov o Ötzim : Ľadovom mužovi, ktorý sa našiel zachovaný v Alpách

zdroj: brightside.me

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť